БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Їжачоголівкові (Sparganiaceae)

Багаторічні трав’янисті болотяні або водні рослини з повзучими кореневищами і простими або розгалуженими стеблами. Листки вузькі, лінійні, розташовані дворядно. Квітки зібрані в кулясті головки, верхні головки складаються з тичинкових квіток, нижні - з маточкових. Оцвітина три - шестичленна, плівчаста, тичинок - три - шість, тичинкові нитки довгі, маточка одна, зав’язь майже сидяча, одногнізда. Плоди - кістянки або горішки з товстим губчастим мезокарпом, поширюються водою, рідше вітром.

Монотипна родина, включає один рід, що об’єднує 20 видів, з яких у флорі України є шість.

Рід їжача голівка (Sparganium). Однодомні рослини, з повзучим кореневищем і лінійними листками.

їжача голівка пряма (S. erectum L.). Рослина з прямостоячим гіллястим стеблом, заввишки 25-150(200) см. Кореневище шнуроподібне, завдовжки 30-50 см і діаметром до 0,7 см. Листки тригранні, зісподу з крилоподібним кілем, завширшки 3-15 мм, цілокраї. Плаваючі листки плоскі, витягнуті. Головки кулясті, маточкових дві-три (нижні) , тичинкових -5-12. Листочки оцвітини щільні, темно-бурі, догори розширені. Цвіте в червні-серпні. Плід - кістянка, завдовжки 5-7 мм, світло-коричнева вгорі і темно-коричнева або майже чорна знизу. Всі частини рослини містять аеренхіму. Вирізняється внутрішньовидовою мінливістю.

Зростає в слабо проточних прісних або солонуватих водоймах, по берегах річок, озер, стариць, водосховищ, на болотах і на Поліссі. При постійному підтопленні утворює плаваючі листки На Поліссі, і Лісостепу, Степу, спорадично в Прикарпатті й Закарпатті, в Криму - рідко.

Кормова, технічна, декоративна, лікарська, водоохоронна, берегозахисна рослина. Наземна маса містить протеїн (до 14%), жири (до 2%), аскорбінову кислоту, вуглеводи, мікро- і макроелементи. Добрий корм для нутрій, ондатр, єльця, водоплавної птиці.

Рослина малотоксична, має різнобічну фармакологічну дію. Препарати з неї діють заспокійливо, тонізують серцеву активність у разі підвищеного артеріального тиску, мають судиннозвужувальну дію. У китайській медицині кореневища застосовують при маткових кровотечах, болях у животі, як молокогінний і заспокійливий засоби.

Використовують для декорування водойм, створення квіткових композицій. Стебла придатні для виготовлення різноманітних виробів господарського та декоративного призначення.

їжача голівка мала (S. minimum Wallr.). Рослина з прямостоячим стеблом заввишки до 40 см, рідше стебло плаваюче, завдовжки до 90 см із чотирма-дев’ятьма міжвузлями. Кореневище завдовжки до 30 см, на верхівці переходить у пагін. Листки стеблові, чергові, дворядні, коротші за стебло, видовжено лінійні, цілокраї, завдовжки 15-30 см, завширшки 1,52 см, поступово переходять у дрібніші листки, що розташовані біля суцвіття. Квітки роздільностатеві, зібрані у кулясті головки. Нижні головки маточкові, верхні - тичинкові. Тичинкових головок одна, рідко дві, маточкових дві-три. Вони пазушні, сидячі або ж нижня на ніжці, розсунуті і віддалені від тичинкових Оцвітина проста, три-шестичленна. Жіноча квітка з однією маточкою, тичинкова - з трьома тичинками. Цвіте в червні-серпні. Плід - горішок, завдовжки 2-4 мм.

Росте вздовж берегів на мілководдях знижених ділянках із постійним підтопленням, в озерах, заплавах, старицях, на болотах, у ставках, штучних водоймах, меліоративних каналах із глибиною води 25-100 см. В умовах підвищення рівня води утворює водні форми з плаваючими листками. У разі пересихання водойми утворює наземні форми з прямостоячими жорсткими листками. Поширена зрідка на Поліссі і в Лісостепу, а в Степу - тільки в долинах великих рік.

Занесена до Зеленої книги України.

їжача голівка зринувша (S. emersum Rehm.) Диморфна рослина: у проточних водоймах розвивається форма із плоскими, стрічкоподібними листками завдовжки 50-100 см, завширшки 5-8 мм, на мілководді замкнутих водойм та на болотах - прямостояча форма з коротшими листками, завдовжки до 25 см і завширшки 2-4 мм. Суцвіття розвиваються в пазухах листків, оцвітина проста, складається з трьох-шести безбарвних плівчастих листочків. Цвіте в липні-вересні.

Зростає на болотах, по берегах річок, озер, ставків у Прикарпатті, на Поліссі, в Лісостепу, Степу - рідко.

Лікарська, декоративна рослина. У листках і коренях виявлені алкалоїди і аскорбінова кислота. Корені і кореневища застосовують у випадках укусів змій. Китайська медицина рекомендує вживати у разі болей у матці, затримки менструацій, маткових кровотеч.

їжача голівка непомітна (S. neglectum Beeby). Кореневищна рослина, стебло заввишки 30-50 см. Листки тригранні, або широколінійні, без крилатого кілю зісподу. Суцвіття надзвичайно розгалужене, з двома- трьома маточковими і десятьма-двадцятьма тичинковими головками на кожній гілочці. Листочки оцвітини маточкових квіток світло-коричневі. Цвіте - в червні-серпні, плоди оцвітини сухі кістянки, жовті або коричневі, завдовжки 6-10 мм.

Зростає по берегах водойм, у водоймах та мілководдях на глибині 2030 см. по всій Україні.