БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Ароїдні (Araceae).

Багаторічні трави з повзучими кореневищами або бульбоподібно потовщеними коренями. Листки звичайно прикореневі, серцеподібні, стрілоподібні, цілісні або розсічені, найчастіше на довгих черешках, біля основи розширені у великі піхви, часто з сітчастим жилкуванням. Суцвіття - м’ясистий початок з великим, здебільшого яскраво забарвленим покривалом біля основи. Квітки різноманітної будови, роздільностатеві, рідше двостатеві, дрібні. Оцвітина шестичленна, іноді відсутня. Тичинок від шести до однієї. Маточка утворена з трьох або одного плодолистків, плід ягода, насінина з ендоспермом .

Ароїдні налічують 110 родів і близько 2500 видів, поширених переважно в тропіках і субтропіках. У флорі України є шість видів, що належать до трьох родів, з яких до водних рослин належать два види.

Лепеха звичайна, аїр тростиновий, татарське зілля (Acorus calamus L.). Багаторічник, з товстим повзучим кореневищем, у якому багато повітряних каналів (рис. 207). Листки довгі, мечоподібні, завдовжки до 60 см, яскраво- зелені з паралельним жилкуванням. Квітконосне стебло сплюснуте, жолобкувате з одного боку і гостро- ребристе - з іншого. Суцвіття - початок, завдовжки 4-12 см, жовтувато-зелене, з листкоподібним, довгим покривалом, яке ніби продовжує стебло. Квітки двостатеві, оцвітина з шести зеленуватих плівчастих листочків. Тичинок шість, маточка дво- тригнізда. Цвіте в червні. Плід сухий, з шкірястим оплоднем.

Рис. 207. Лепеха звичайна

Зростає по болотистих луках, вздовж річок і струмків, окраїнах ставків, заводей. Поширений по всій Україні. Батьківщиною рослини є Північна Індія.

У Європу була завезена у 1576 році до Віденського ботанічного саду і звідти швидко поширилась по всій території.

Берегозахисна рослина, придатна для декорування водойм, басейнів, лікарська, декоративна, ритуальна рослина. З лікарською метою використовують кореневища. В кореневищах міститься до 20% крохмалю, 2-6% ефірної олії, камфара, глікозид акорин, аскорбінова кислота терпенальдегіди, дубильні речовини, смоли. В офіційній медицині входить до складу препаратів «Вікалін» і «Вікаїр», шлункового збору; в народній медицині настій кореневищ вживають, як жовчогінний, сечогінний засоби, при печінкових коликах, проносів, запалення гортані. З кореневищ добувають ефірну олію, яку застосовують у харчовій промисловості і парфумерії.

В Україні є обов’язковою ритуальною рослиною, що входить до складу букетів, які висвячують на свято «Трійці».

Рис. 208. Образки болотні

Образки болотні (Callapalustris L.). Рослина до 20-30 см заввишки, з довгим і товстим членистим кореневищем (рис. 208). Листки довгочерешкові, серцеподібні, загострені, блискучі. Квітконоси за довжиною майже дорівнюють листку. Покривало плоске, із загостреною верхівкою, однобічне, під час цвітіння зсередини білосніжне. Квітки двостатеві, лише на верхівці початку можуть бути одностатеві, без оцвітини, дрібні, Тичинок шість, зав’язь одногнізда, приймочка сидяча. Цвіте в травні-червні. Плід - червона ягода, заповнена слизом, що оточує насіння.

Зростає по берегах заболочених водойм, на болотах, по берегах річок у лісових районах Полісся і Лісостепу.

Декоративна, лікарська, кормова рослина. Придатна для декорування штучних водойм, морозостійка, невибаглива, декоративна не тільки під час цвітіння, але й під час дозрівання, яскравих ягід. У свіжому стані рослина отруйна через наявність сапонінів. Під час висихання або теплової обробки, сапоніни руйнуються і рослина придатна для вживання як лікарська.

Висушені листки і кореневища у народній медицині використовують як сечогінний засіб у разі водянки і набряків, болезаспокійливий - при ревматизмі. Ягоди рекомендують як послаблювальчий засіб, а розпарені у молоці листки прикладають до панариція і укусів змій. Насінням живиться водоплавна птиця.