БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Півникові (Iridaceae)

Багаторічні, сухопутні або болотні рослини. Підземні органи - кореневища, бульбоцибулини, рідко цибулини. Листки мечоподібні, або лінійно-ланцетні. Квітки у верхівкових суцвіттях або поодинокі, актиноморфні чи зигоморфні, оцвітина шестичленна, тичинок три, зав’язь нижня. Формула квітки * Р3+3 А3 G3. Плід - коробочка.

Родина включає близько 1800 видів, поширених у субтропіках, тропіках і помірних областях, видова різноманітність зосереджена у Південній Африці, Східній і Західній Азії, Центральній та Південній Америці. В Україні 25 видів, поширених у природній флорі, також чимало культивованих декоративних та пряних рослин. На болотах і надмірно зволожених місцях поширені два види - півники болотні і півники сибірські.

Півники болотні (Iris pseudoacorus L.). Рослина з прямим, галузистим у верхній частині стеблом, заввишки до 150 см. Кореневище товсте, діаметром до 20 мм, бульбоподібно потовщене, з довгими коренями. Листки лінійно-мечоподібні, зелені, завширшки 1-2 см, з добре помітною центральною жилкою. Квітки двостатеві, зібрані групами на розгалужених стеблах. Оцвітина віночкоподібна, пелюстки світло-жовті з пурпуровими жилками, внутрішні лопаті оцвітини помітно коротші за зовнішні. Тичинок три, прикріплених до основи пелюсток. Зав’язь тригнізда, цвіте в травні-червні, плід - коробочка, з коротким носиком на верхівці.

Рис. 186. Півники болотні

Зростає на мезо- і евтрофних болотах, по берегах водойм, стариць, заплавах річок по всій Україні.

Декоративна, лікарська, танідоносна, кормова рослина. Кореневища часом поїдають коропи, підгризають бобри, жуки водолюби, листки - гусінь деяких метеликів. Перспективна для уведення в культуру. В садово-парковому господарстві півниками декорують зволожені місця, оформляють водойми. Півники болотні легко розмножується кореневищами, стійкі протихвороб, витримують затоплення. У кореневищах містяться ефірні олії (до 0,09%), дубильні речовини, слиз, віск, фурфурол, феноли, органічні кислоти, глікозид іридин. Під назвою «фіалковий корінь» у народній медицині застосовують кореневища. Його відвари вживають як відкашлювальний, сечогінний, болетамувальний засоби. Примочки з відвару кореневищ застосовують при ракових захворюваннях молочної залози. Витяжку з коренів використовують у парфюмерії.На сирих місцях заплавних лісів, по берегах річок, окраїнах боліт трапляються півники сибірські (I. sibirica L.), поширені на Поліссі, в Карпатах, Лісостепу. Має сині пелюстки, декоративна рослина.