БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Понтедерієві (Pontederiaceae)

Родина налічує 7 родів і близько 30 видів, поширених здебільшого у тропіках і субтропіках Азії, Африки, Америки й Австралії. В Європі - адвентивна. В Україні є тільки один вид - монохорія Корсакова, батьківщиною якої є Далекий Схід.

Рис. 185. Монохорія Корсакова

Монохорія Корсакова (Monochoria korsakowii Regel et Maack). Багаторічна рослина, стебло прямостояче або висхідне, заввишки 20-60 см, прикореневі листки довгочерешкові, черешок завдовжки до 40 см, серцеподібні, м’ясисті, із здутими піхвами (рис. 185). Стеблові листки на черешках завдовжки до 12 см. Суцвіття - китиця, квітки майже правильні, оцвітина шестироздільна, віночкоподібна, яскраво-синя, з жовтою смужкою посередині. Тичинок 6, з яких одна трохи довша за інші. Зав’язь тригнізда, цвіте в липні-вересні. Плід - багатонасінна тригранно-округла коробочка.

Зростає на рисових полях, в стоячих водоймах, на мулистих грунтах по берегах рік тільки в Криму і в Херсонській області.

Декоративна рослина, бур’ян рисових полів. Масове розростання знижує урожайність рису на 20-50%. Придатна для декорування штучних водойм, басейнів, оформлення прибережної зони. Є вказівки про лікарські властивості.