БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Частухові (Alismataceae).

Рис. 177. Частуха подорожникова

Багаторічні водні чи болотні рослини. Кореневище завдовжки 1060 см. Листки зібрані розеткою, овальні або яйцеподібні, цілокраї з виразними дугоподібними жилками. Рослини мають водні й наземні форми. У водних - листки сидячі, лінійні. Підводні листки завдовжки до 1 м, завширшки 3-15 мм надводні листки мають розширену пластинку, що клиноподібно переходить у довгий черешок. У наземних форм листки довгасто-еліптичні, або лінійно-ланцетні з добре диференційованою пластинкою. Суцвіття - рідкувата кільчасто розгалужена волоть, у кожному кільці є по 10-12 гілочок. Пелюстки рожеві, у півтора рази довші за чашолистки. Тичинок і маточок по шість. Плід - збірна листянка або сім’янка. Формула квітки *Р3+3 А3+3 G3+3.

Родина налічує 13 родів і 90 видів, поширених по всій земній кулі. У флорі України - чотири роди і сім видів. Центральним родом є рід частуха (Alisma), який включає в Україні три види, найпоширенішою є частуха подорожникові.

Частуха подорожникова (A.plantago- aquatica L.). Багаторічна рослина з бульбоподібним кореневищем до 2 ему діаметрі і додатковими коренями завдовжки до 25 см (рис. 177). Нижні листки сидячі, широколінійні, підводні. Надводні листки на довгих черешках, пластинки яйцеподібні з серцеподібною основою. Суцвіття волотисте, пірамідальне, з 5-6(10) кілець і 6-9 гілочками у кожному кільці. Квітконіжки довгі, тонкі, квітки двостатеві, чашолистків три, зелених, пелюсток три білих або блідо-рожевих. Тичинок шість, гінецей з шести плодолистків. Цвіте в червні-липні.

Плід - збірна сім’янка, сім’янки не щільно прилягають одна до одної, розповсюджуються вітром. Зростає по берегах водойм, канавах, на заболочених луках і болотах по всій Україні. Рослина з широкою екологічною амплітудою, добре розростається на глибині водного горизонту 5-30 см, індикатор відносно багатих ділянок водойм, витримує помірне антропогенне навантаження, зникає при регулярному викошуванні травостою.

Менш поширеними є частуха ланцетна (A. lanceolatum With.,), що відрізняється лінійними або ланцетними листками і частуха злакоподібна (A. gramineum Ley.), у квітках якої стовпчик маточки гачкоподібно зігнутий. Цвіте в червні-липні. Господарське значення має тільки частуха подорожникова.

Кормова, харчова, декоративна, фітомеліоративна, лікарська рослина. Кореневі бульби містять крохмаль, цукри, ефірні олії, смоли, алкалоїди, сапоніни. У народній медицині висушені кореневища застосовують як сечогінний, протизапальний, антитоксичний засоби. Висушені й розтерті в порошок кореневища вживають у разі ниркових набряків, ниркових каменів, геморою, як жарознижувальний засіб, відвари коренів - як засіб від укусів скажених тварин або для зменшення лактації, відвари листків - при жовтусі, а свіжі листки прикладають до чиряків.

У Західній Європі рекомендують для лікування діабету, а в США - рослина визнана офіційною медициною, як діуретичний засіб. При лікування слід бути обережним, тому що свіжа рослина отруйна, але при висиханні алкалоїди розпадаються і тому печені корені можна вживати в їжу. Частуха добрий корм для домашніх свиней, нею живляться ондатри, нутрії, качки та інші птахи, коропи, карасі, раки. Рослина придатна для укріплення глинистих берегів водойм, для декорування водойм і басейнів, висушені суцвіття - для створення зимових букетів. Масове розмноження сприяє замуленню водойм і є бур’яном рисових полів.

Рід Стрілолист (Sagittaria). Листки черешкові із стрілоподібною пластинкою. Суцвіття китицеподібне, квітки роздільностатеві, тричленні, зібрані кільцями по три, у тичинкових квіток квітконіжки довші. Плоди - крилаті сім’янки, зібрані у кулясті головки. В Україні росте два види, один з яких адвентивний.

Стрілолист стрілолистий (Sagittaria sagittifolia L.). Багаторічна рослина з безлистим тригранним квітконосом 10-80 см завдовжки (рис. 178). Кореневища завдовжки 25-40 см з бульбоподібними потовщеннями на кінцях. Листки у прикореневій розетці, плаваючі і надводні стрілоподібні, рідше листки ланцетні або довгасто- ланцетні Суцвіття китицеподібне, з тричленними кільцями. Квітки одностатеві, одне-два нижніх кільця - маточкові, інші - тичинкові. Чашолистки зеленуваті, залишаються біля плодів, пелюстки довші за чашечку, білі, біля основи рожеві або темно-фіолетові, завдовжки до 1,5 см. Пиляки темно- фіолетові. Цвіте в червні-липні. Сім’янки завдовжки до 5 мм.

Рис. 178. Стрілолист стрілолистий

Вирізняється внутрішньовидовою мінливістю, особливо мінливі за формою пластинки, якщо рослини постійно знаходяться у воді.

Росте по берегах водойм, у мало проточних водоймах, в заплавах, канавах по всій Україні. Розмножується частіше вегетативно - столонами і бульбами. Потерпає від засолення, невибагливий до родючості ґрунту, у разі пересихання водойм зберігається у вигляді бульб, випадає при забрудненні водойми або після чищення дна. Індикатор водойм із замуленим або глинистим субстратом, кислою або нейтральною реакцією середовища. Декоративна, кормова, харчова, пергоносна рослина.

У наземній масі містяться протеїни (до 22%), клітковина (до 37%), небагато жирів, безазотисті екстрактивні речовини. У бульбах - до 35% крохмалю, що у півтора рази більше, ніж у бульбах картоплі, 10,5 % білків, цукри, ліпіди, макро- і мікроелементи, таніди. Бульби вживають у їжу свіжими, сушеними і печеними. Варені - за смаком нагадують каштани, а свіжі - горіхи. У Китаї і Японії культивують, розводять на рисових полях, одержуючи до 2 кг бульб з одного квадратного метра, у Північній Америці різні види стрілолиста називали білою картоплею індіанців, У Франції з бульб готують вишукані страви. Сухі корені перемелюють на боршно, що має різноманітне застосування, з нього печуть оладки, готують киселі, креми, желе.

Пагонами стрілолиста живиться водна фауна: коропи, карасі, сазани, ондатри, нутрії, водоплавні птахи, листки об’їдають личинки (гусінь) метеликів, в заростях нереститься риба.

Придатний для декорування водойм, басейнів, розводиться в акваріумах.

Інший вид - стрілолист широколистий (Sagittaria platyphylla (Engelm.) J.G. Smith.) - адвентивна рослина, походить з Північної Америки.

Зростає на болотах, в озерах, знайдена у водоймах поблизу Ялти, відрізняється еліптичними або широколінійними надводними листками, має властивості, подібні до попереднього виду.

Рис. 179. Кальдезія білозоролиста

Рід Кальдезія (Caldesia), в Україні трапляється лише один вид - кальдезія білозоролиста (C. parnassifolia (L.) Pari.).

Багаторічник, з коротким кореневищем, заввишки 10-50 см, листки черешкові, яйцеподібно-серцеподібні або яйцеподібні, завдовжки до 4 см, суцвіття зонтикоподібне або китицеподібне. Квітки двостатеві, чашечка зеленкувата, пелюстки темні, тичинок шість, плодолистиків шість- I десять. Цвіте в липні-вересні.

Плід - кістянкоподібний, з губчастим мезокарпом і здерев’янілим ендокарпом, в умовах України плодоносить рідко, тому розмножується зимуючими бруньками. Трапляється зрідка на Поліссі і в Північному Лісостепу, росте по берегах водойм, на мілководдях, на піщаних заплавах рік. Потребує охорони, занесена до Червоної книги. На поширення кальдезії впливає осушення боліт, забруднення водойм, вона потребує кришталево чистої води. Є водні форми з плаваючими листками, подібними до листків щавлю кислого і дрібніші наземні форми. Її поїдають ондатри.

Рід Зіркоплідник (Damasonium). В Україні зрідка зустрічається лише один вид - зіркоплідник білолистий (D. alisma Mill.) Багаторічна рослина заввишки 10-30 см. Листки довгасто-яйцеподібні, черешкові. Суцвіття зонтикоподібне або китицеподібне, квітки двостатеві, зовнішні листочки оцвітини зеленуваті, внутрішні - білі. Тичинок шість, гінецей складається з шести-восьми плодолистків. Цвіте в травні-червні.

Плід - збірна листянка. Трапляється тільки у південних областях України, дуже рідко у Луганській, Запорізькій і Херсонській областях, занесена до Червоної книги України, потребує охорони.