БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Тирличеві (Gentianaceae)

Найчастіше багаторічні трав’яні рослини із супротивними, рідше трійчастими листками без прилистків. Квітки поодинокі або зібрані в цимозні суцвіття, найчастіше великі. Віночок трубчастий, колесо- або дзвоникоподібний. Пиляки тичинок часто спірально закручені. Формула квітки - *К(4-5)С(4-5)А4-5G(2). Плід - здебільшого коробочка, що розкривається двома стулками. Більшість видів містять гіркі глікозиди, деякі види використовують у медицині як цінні лікарські рослини.

Рис. 153. Золототисячник гарний

Родина об’єднує 83 роди і понад 1000 видів, які ростуть майже на всіх широтах (космополіти), але найбільша їхня різноманітність трапляється в помірних та субтропічних областях, особливо в гірських районах. В Україні є шість родів і 24 види.

Золототисячник гарний (Centaurium pulchellum (Sw.) Однорічна рослина, заввишки 0,5-15 см (рис. 153). Стебло прямостояче, гостро чотиригранне. Від самої основи розчепірено розгалужене, з відхиленими гілками. Листкорозміщення супротивне, листки сидячі, довгасті або ланцетні, рідше ланцетно-лінійні, загострені. Суцвіття - пухкі розлогі напівзонтики, що розташовані в розвилках стебла і на верхівках гілочок на різній висоті. Приквітки віддалені від квіток на 2-3 мм. Чашечка п’ятироздільна, чашолистки дорівнюють трубочці віночка. Пелюстки рожеві, лопаті віночка завдовжки 3-5 мм. Пиляки спірально закручені. Стовпчик нитчастий із дволопатевою приймочкою. Цвіте в липні-серпні. Плід - двостулкова, багатонасінна коробочка, майже двогнізда. Рослина лікарська.

Зростає на вологих луках, по берегах водойм, на схилах. Поширений майже по всій Україні (крім гірських районів і Полинного Степу).

Сверція багаторічна (Swertia perennis L.). Багаторічна трав’яна рослина, заввишки 30-50 см; гелофіт, ентомофіл, автохор. Кореневище вкорочене. Стебло прямостояче, з 5-8 міжвузлями, циліндричне, голе. Листкорозміщення супротивне. Прикореневі листки широкоеліптичні, звужені у довгий черешок; стеблові листки сидячі, зменшуються за розмірами в напрямку до верхівки пагона.

Суцвіття - пірамідальна волоть. Квітки двостатеві, актиноморфні. Оцвітина подвійна, п’ятичленна, лопаті чашечки й віночок ланцетні, загострені, пелюстки брудно-фіолетові. Плід - коробочка. Цвіте в липні- серпні. Розмножується насінням і кореневищами.

Зростає на торф’яниках, мокрих луках. Зрідка поширена в Закарпатті, Росточчі-Опіллі і на межі Правобережного Лісостепу і Малого Полісся.