БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Бобівникові (Menyanthaceae)

Найчастіше багаторічні трав’яні рослини, з черговим листкорозміщенням листків, стулчастим або черепитчастим віночком, значно розсіченою стелою, утвореною з окремих або іноді розкиданих провідних пучків, оптимально розвинена система міжклітинних ходів і порожнин.

Рис. 154. Бобівник трилистий

Відомо п’ять родів і 50 видів з майже космополітним поширенням, переважно в помірних субтропічних областях земної кулі. В Україні відомо два роди і два види.

Бобівник трилистий (Menyanthes trifoliata L.) Багаторічна рослина, заввишки 15-30 см; плейстогелофіт, ентомофіл, гідрохор (рис. 154). Кореневище повзуче, потовщене, діаметром до 1,5 см, завдовжки 30-60 см. Листки прикореневі, довгочерешкові, трійчасті з довгасто- яйцеподібними листочками.

Суцвіття - китиця. Квітки двостатеві, актиноморфні, оцвітина подвійна. Чашечка та відгин віночка п’ятироздільні. Віночок лійкоподібний, зовні майже білий, зсередини рожевий з гострими частками, волохатими на внутрішньому боці. Андроцей із п’яти тичинок, гінецей ценокарпний, стовпчик нитчастий, приймочка дволопатева. Цвіте в травні-червні. Плід - кулясто- яйцеподібна коробочка, одногнізда, двостулкова. Насінини гладенькі, блискучі, завдовжки до 3 мм. Розмножується кореневищами і насінням.

Рослина медоносна, лікарська. Відвар з листя вживають як гірку речовину, що збуджує апетит і поліпшує діяльність органів травлення. Вона є кормом для молюсків, вузькокрилих молей, метеликів воскової вогнівки, гусей, качок, птахів родини пастушкові, бобрів.

Зростає на сфагнових болотах, заболочених луках, по грузьких берегах річок і озер. Поширений по всій Україні, переважно на Поліссі, в Карпатах, рідко - в Степу.

Плавун щитолистий (Nymphoides peltata (S. G. Gmel.) O. Kuntze). Багаторічна трав’яна водна рослина, заввишки 20-150 см, ентомофіл, гідрохор, епізоохор (рис.155). Кореневище повзуче плагіоторопне, членисте, завдовжки 40-100 см, симподіально розгалужене, вкорінюється на дні водойми. Стебло довге, більш або менш циліндричне. Листки плаваючі на поверхні води, на довгих черешках (завдовжки до 10-15 см), з округлосерцеподібною листковою пластинкою, діаметром 4-10 см, цілокраєю або неглибоковиїмчастою, з нижнього боку вкритою дрібними залозками. Рослина в мініатюрі нагадує представників лататтєвих, однак її ниркоподібні листки значно менші. Суцвіття зонтикоподібне, симподіальне, пазушне. У суцвітті зібрано п’ять-шість квіток з неодночасним розкриванням. Пуп’янки завдовжки 1,5 см, яйцеподібні з загостреною верхівкою.

Рис. 155. Плавун щитолистий

Квітки двостатеві, актиноморфні. Оцвітина подвійна, чашечка глибокоп’ятироз- дільна, чашолистки завдовжки 1-1,5 см. Віночок жовтий, із п’ятироздільним відгином і війчастим зівом. Плід - яйцеподібна коробочка, завдовжки біля 2 см. Насінина плоска, еліптична, завдовжки 6 мм, по краю з війками. Цвіте над поверхнею води, в червні-серпні. Розмножується частинами кореневища і насінням. Насіння з тривалим (до одного року) періодом спокою.

Рослина є кормом для річкових раків, двокрилих комах, в тому числі комарів, водоплавних птахів.

Зростає в озерах, старицях, ставках, на мілководдях прісних лиманів. Поширений на півдні Лісостепу, в Степу (низини Дунаю, Південного Бугу, Дніпра), на Поліссі (річки Уборть, Горинь, Десна). Рідкісний реліктовий вид, охороняється, занесений до «Червоної книги України».