БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Маренові (Rubiaceae)

Трави, а в тропіках і субтропіках - переважно дерева, кущі або ліани. Листки супротивні, часто з великими міжчерешковими прилистками, тому листкорозміщення схоже на кільчасте. Квітки дрібні, актиноморфні, маточково-тичинкові, чотири-, п’ятитичленні, зібрані у волоті, складені з несправжніх зонтиків. Маточка утворена з двох-п’ятьох плодолистків з нижньою двогніздою зав’яззю, у кожному гнізді один або багато прямих насіннєвих зачатків, з одним покривом. Плоди - сухі, горішкоподібні, рідше у вигляді коробочки або кістянки.

Це найбільша родина у порядку Тирличецвіті, яка налічує біля 500 родів і 7000 видів, поширених майже по всій земній кулі, особливо в тропіках та субтропіках, а також в областях з помірно теплим кліматом, небагато видів зростає в холодних областях (навіть в Арктиці і Антарктиці). У флорі України - 6 родів і 77 видів.

Рід Підмаренник (Galium). Однорічні і багаторічні трав’яні рослини. Листки в несправжніх кільцях по 4-14. Суцвіття верхівкові або пазушні волоті або напівзонтики; рідко квітки поодинокі, пазушні. Квітки чотиричленні. Віночок колесоподібний, з короткодзвоникуватою надзвичайно короткою трубочкою, інколи без помітної трубочки. Тичинок чотири. Маточка одна складається з двох зрослих плодолистків. Стовпчиків переважно один, іноді їх два, біля основи з’єднаних або вільних завязь -нижня. Формула квітки - *K(4)C(4)A4G(4). Плоди сухі, розпадаються на два горішки.

Підмаренник багновий (Galium uliginosum L.) Багаторічна трав’яна рослина, заввишки 10-80 см; улігінозофіт, ентомофіл, барохор. Стебла розга- лужені. Листки в кільцях по чотири, шість, вісім, загострені, на верхівці з вістрям. Стебло, листки та плоди покриті жорсткими короткими волосками.

Рис. 152. Підмаренник болотний

Суцвіття верхівкове, волотеподібне, рідке. Віночок діаметром до 3 мм, білий. Плід - двогорішок, завдовжки до 1 мм, густо вкритий сосочками. Цвіте в червні- вересні. Розмножується вегетативно - кореневищами та насінням.

Зростає на болотах, у заболочених лісах і на луках в Карпатах, Лісостепу та на півночі Степу.

Підмаренник болотний (Galium palustre L.). Багаторічна трав’яна рослина, заввишки 10-60 см; улігінозофіт, ентомофіл, барохор (рис. 152). Кореневище повзуче, стебло тонке, висхідне, розгалужене, гост-

рочотиригранне, вздовж граней шорстке. Листки по чотири Рідше по п’ять або шість в мутовці. Листки продовгувато-лінійні, завдовжки до 2 см, завширшки 0,5-2 мм, зісподу голі і гладенькі, по краях і вздовж середньої жилки шорсткі із загнутими назад щетинками, на верхівці тупі без вістря. Суцвіття китицеподібне, рідке. Квітки двостатеві, віночок чотирироздільний, діаметром до 3 мм, пелюстки білі гострокінцеві. Плоди - двогорішки, дрібні, завдовжки 1-1,5 мм, голі, покриті дрібними горбочками.

Цвіте в червні-серпні. Розмножується вегетативно - кореневищами та насінням.

Рослиною живляться бобри.

Зростає на вологих луках і болотах по всій Україні.

Підмаренник прибережний (Galium rivale (Sibth. et Smith) Griseb.) Багаторічна трав’яна рослина, заввишки 20-100 см; улігінозофіт, ентомофіл, барохор. Стебла полеглі, чіпкі від спрямованих вниз шипиків, розміщених по ребрах. Листки ланцетні, блискучі, з нижнього боку світліші, по краях, як і стебла, вкриті спрямованими вниз шипиками.

Суцвіття волотеподібне, віночок чотирироздільний, білий. Плоди - двогорішки, голі. Цвіте в червні-серпні. Розмножується вегетативно та насінням.

Зростає на вологих луках і болотах по всій Україні.