БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Гречкові (Polygonaceae)

Трави, рідше кущі або дерева (в тропіках). Листки з прилистками, які зростаючись, утворють розтруб. Квітки у волотях, китицях і колосках з простою три-, шестичленною оцвітиною. Тичинок - три-дев’ять, маточка одна з двох-трьох плодолистків; зав’язь напівнижня. Плід - горішок, насіння з борошнистим ендоспермом, зародок прямий або зігнутий. Характерною ознакою майже всієї родини є наявність у листках і молодих пагонах оксалату кальцію, а в підземних органах - танідів. Серед представників родини є лікарські, овочеві, круп’яні та дубильні рослини.

Відносно велика родина, яка налічує 40 родів і понад 1000 видів, поширених у всіх частинах світу, у флорі України вона представлена шістьма родами і 66 видами.

Гірчак земноводний (Polygonum amphibium L.). Багаторічна трав’яна рослина, завдовжки 15-50 см; водний геофіт, гелофіт (наземна форма), аеро- гідатофіт, геліофіт, нейтрофіт, гемерофіл, ентомофіл, гідрохор, зоохор (рис. 119). Кореневище повзуче, надзвичайно розгалужене, міцне, вкорінюється у вузлах. Стебла прості або розгалужені, завдовжки до 20 см у наземних особин і 100-200 см - у водних. На стеблах містяться виражені вузли та міжвузлями. Листкорозміщення - чергове. Листки плаваючі. Черешки листків короткі, прикріплені до стебла вище середини піхв. Вони циліндричні, зазвичай з війками по краю. Пластинки листків від довгасто-еліптичних до лінійно-ланцетних, гострі, із заокругленою основою, цілокраї, напівшкірясгі, при- тиснуто-волосисті, часто залозисті, завдовжки 5-12 см, завширшки 1,5-2 см.

Рис. 117. Гірчак перцевий або водяний

Суцвіття - щільний колос, завдовжки 3-5 см, що піднімається над водою. Квітки дрібні, завдовжки 4 мм, двостатеві, оцвітина проста, віночкоподібна, із п’яти (чотирьох-шести), до середини зрослих, білих або рожевих пелюсток. Андроцей із чотирьох-восьми тичинок; маточка з двох-трьох стовпчиків і двороздільною приймочкою. Формула квітки: маточкової - *P4-6G(2-3), тичинкової - *Р5А4-8. Плід - горішок, лінзоподібний, чорний, блискучий, двогранний, з обох боків випуклий, вкритий залишками оцвітини, завдовжки 2-3 мм. Цвіте в червні-вересні. Водні форми з кінця квітня утворюють плаваючі листки. У наземної форми розвиток прискорюється на місяць, але цвітіння настає пізніше, ніж у водних форм. Розмножується вегетативно - частинами кореневища і рідко - насінням.

Відомо дві природні форми: var. terrestre Leyss. - наземна форма з прямостоячим густооблистненим стеблом і ланцетними короткочереш- ковими листками, опушеними притиснутими щетинистими волосками і var. natans Leyss. - водна форма з плаваючими, розгалуженими, довгими стеблами і довгочерешковими голими листками.

Зростає у стоячих і повільно проточних водах, на болотах, по берегах річок майже по всій Україні, за винятком Полинового Степу і Криму.

Індикатор місцезростань з високим ступенем турбулентності води. Піонер заростання новоутворених водойм. При висиханні водойм дає наземну форму.

Перспективна декоративна, кормова, рибогосподарська, берегозахисна, лікувальна, дубильна (танідоносна) рослина, бур ’ян рисових полів і частково рибоводних ставків. Цей вид поїдають черевоногі молюски (ставковики, катушки), вузькокрилі молі, жуки-листоїди, довгоносики, двокрилі комахи, в тому числі комарі, риби з родини коропові; гуси, качки, вихухоль, бобри, нутрії.

Гірчак перцевий або водяний перець (Polygonum hydropiper L.). Однорічна рослина, заввишки 20-70 см. Листки ланцетні, піхви майже голі (рис. 117). Суцвіття довгі, переривчасті. Оцвітина рясно вкрита крапчастими залозками, рожева, нерідко зеленувата, чотири- або п’ятироздільна. Плід - горішок, з одного боку надзвичайно випуклий.

Лікарська, харчова, вітамінна, барвникова рослина, бур’ян. Вона є кормом для жуків-листоїдів, довгоносиків, гусей, качок, бобрів.

Зростає по берегах водойм, на луках, по канавах вологих лісів по всій Україні, крім Полинового Степу.

Гірчак волотистий (Polygonum paniculatum Andrz.). Однорічна рослина, заввишки 50-100 см, Листки видовжено-ланцетні, завдовжки 4-15 см, завширшки 0,2-3 см, звужені до основи в короткий черешок, з відтягнутою загостреною верхівкою, зісподу ямчасто-залозисті, зверху дрібно щетинисті. Чашолистки залозисті, залишаються біля плодів, з надзвичайно чітко вираженими жилками.

Рослиною живляться вузькокрилі молі, жуки-листоїди, гуси, качки.

Зростає на вологих луках і піщаних берегах у Лісостепу і Степу.

Рід Щавель (Rumex). Багаторічні або однорічні трави з цілісними листками. Квітки дрібні, маточкові й тичинкові або маточково-тичинкові, у волотевидних суцвіттях.

Оцвітина проста, чашечкоподібна, із шести майже вільних листочків (по три в двох колах). Листочки внутрішнього кола біля плодів розпадаються й охоплюють плід. На одному з цих листочків (або на всіх) у деяких видів утворюються горбочки (гульки). Тичинок шість, маточка з трьома стовпчиками і китецеподібними приймочками. Формула квітки: маточкової - *P3+3G(3), тичинкової - *Р3+3А6, маточково-тичинкової - *Р3+3А6 G(3). Плід - тригранний горішок. Рід налічує близько 200 видів, з яких в Україні - 24. Ростуть на луках, біля водойм, часом у лісах або як бур’яни.

Рис. 118 Щавель водяний

Щавель водяний (Rumex aquaticus L.). Багаторічна рослина, заввишки 50-150 см; охтогідрофіт, анемофіл, анемохор, ендозоохор (рис. 118). Коренева система стрижнева, із веретеноподібним головним коренем. Стебло ортотропне, притиснуто-волосисте, розгалужене. Листки загострені, голі, нижні - з довгими, жолобчастими черешками, яйцеподібні або видовжено-яйцеподібні, біля основи серцеподібні, нерівномірно-городчасті або майже , цілокраї. Верхні листки ланцетні.

Суцвіття - волоть, завдовжки до 25 см, майже безлиста, з притиснутими гілками. Внутрішні листочки оцвітини 5-6 мм завдовжки, яйцеподібно-трикутні, цілокраї або злегка зубчасті, без горбочків, залишаються. 5^ля плодів. Цвіте в червні-липні. Плід - горішок. Розмножується насінням.

Рослиною живляться мухи, комарі, совки, гуси, качки, бобри.

Трапляється по берегах річок та озер, на вогких лісових галявинах, болотистих луках, на Поліссі і в Лісостепу рідко.

Щавель український (Rumex ucrainicus Fisch. ex Spreng.). Багаторічна трав’яна рослина, заввишки 15-30 см. Стебло від основи розгалужене. Листки з виразно відокремленим довгим черешком, довгасто-ланцетні, верхні - лінійні. Внутрішні листочки оцвітини завдовжки до 2 мм, яйцеподібно-трикутні, на верхівці з коротким остючком та трьома зубчиками з кожного боку листочків.

Зростає на вологих піщаних і солончакувавих місцях, по берегах річок у долині Дніпра, пониззях Сули, Ворскли і Самари, по Сіверському Дінцю, Осколу, в околицях Одеси, Миколаєва, Асканії-Нової.

Щавель морський (Rumex maritimum L.). Багаторічна трав’яна рослина, заввишки 10-60 см. Стебло вгорі розгалужене. Листки вузько-ланцетні або лінійні, звужені в черешок, нижні - завдовжки до 25 см. Квітки дрібні, численні, зближені, кулясті. Пазушні пучки квіток утворюють волотеподібне суцвіття, догори вкрите листками. Внутрішні листочки оцвітини завдовжки до 5 мм, ромбічні або трикутно-ланцетні, з горбочком, гострі, з кожного боку з двома-трьома довгими щетинкоподібними зубцями. Суцвіття велике, облистнене, зі зближених квіткових мутовок. Цвіте в червні-липні.

Рослина є кормом для цистоутворювальних нематод.

Зростає на вологих, переважно засолених місцях, луках, болотах, по берегах водойм майже по всій Україні, крім гірських районів.

Щавель прибережний (Rumex hydrolapathum НиёБ.). Багаторічна трав’яна рослина, заввишки 1-2 м; водний гемікриптофіт, геліосциофіт, ацидо- філ, охтогідрофіт, гелофіт, анемохор, ендозоохор. Коренева система стриж - нева, завдовжки до 30 см, часто, з добре вираженими, великими бічними коренями двох типів (шнуроподібні і мочкоподібні). Стебло ортотропне, дрібноборозенчасте, слабко розгалужене. Листки широколанцетні, гострі, біля основи звужені в черешок, по краю дрібнохвилясті, завширшки до 40 см, нижні - довгочерешкові, широколанцетні, верхні - майже сидячі, вузьколанцетні. Черешки верхівки плоскі, без жолобка.

Суцвіття волоть - довга, широка, густа. Квітки двостатеві. Внутрішні листочки оцвітини біля плодів завдовжки 4-5 мм, широко-трикутно- яйцеподібні, з короткозагостреною верхівкою, всі з довгастим горбочком. Плід - горішок, завдовжки 3,5-4,5 мм, майже гладенький, коричневий. Цвіте в червні-серпні. Розмножується насінням і вегетативно. Період спокою в умовах України триває до 6 місяців. У жовтні-листопаді вся надземна частина відмирає. Пластинки листків згорнуті і тісно зібрані в компактну розетку. У заболочених місцях зростання вони удвічі перевищують розміри пластинок листків тих рослин, які зростають на незаболочених ділянках. Рослини починають розвиток у другій декаді квітня. Одна особина зав’язує біля 4-5 тис. насінин.

Зростає по берегах водойм, часто у воді, на болотах, у меліоративних каналах, на пониженнях з поверхневим і ґрунтовим підтопленням. У разі надмірного підтоплення утворює редуковані вузьколанцетні листки. Поширений по всій Україні, крім Карпат і Криму.

Індикатор ділянок прибережних зон водойм з постійним поверхневим і грунтовим підтопленням, мулисто-торфяних відкладів, заболочених ділянок.

Перспективна дубильна, лікарська, кормова, декоративна, берегозахисна, водоохоронна рослина. Вона є кормом для цистоутворювальних нематод, черевоногих молюсок, (зокрема ставковиків), вихухолів, бобрів.