БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

ІХ. ВИЩІ СПОРОВІ РОСЛИНИ

Родина Річчієві (Ricciaceae)

Гаметофіти річчієвих представлені дихотомічно розгалуженими розеткоподібними діаметром 1-3 см водними або наземними рослинами. Верхня частина багатошарової слані з жолобком, а зісподу розміщені амфігастрії (нижні, черевні листочки) і ризоїди у наземних форм. Антеридії й архегонії розміщені в тканині талому.

Спорогони кулясті, занурені в тканину талому гаметофіта. Коробочка спорогона без елатер. Після достигання спори звільняються із коробочки внаслідок її розчинення і отже, поширюються. Основними родами є річчія і річчіокарп.

З роду річчія в Україні зростає два види: наземна рослина річчія сива (Яісєіа glauca) і річчія водяна (Я. Аиіїат) - рис. 90, 91.

Річчія водяна - рослина однодомна. Талом зелений або жовто- зелений плаваючий, рідше поселяється на вологому мулі, із довгими (до 5 см), вузькими (до 1 мм), лінійними, дихотомічно розгалуженими гілками.

Рослини формують щільні пучки, що плавають біля поверхні води. Водні форми, на відміну від наземних, не мають амфігастріїв і ризоїдів і не утворюють спор. Вони розмножуються вегетативно. Трапляється річчія плаваюча в заводях річок, ставках, озерах і по берегах водойм. Рослини поїдають ставкові тварини, а також є місцем нересту і сховищем для мальків риб у природних водоймах і акваріумах.

Річчіокарп плавучий (Шесіосагрт паіапі) - однодомна рослина з оберненосерцеподібною або віялоподібною сланню завдовжки до 1 см і глибоким серединним жолобком на верхньому зеленому боці товстих м'ясистих гілок. Зісподу слані розміщуються численні лінійні, завдовжки до 1 мм, бруднофіолетові амфігастрії (рис. 92). У наземних форм слань більша за розмірами (діаметром до 2 см), амфігастрії недорозвинуті. Трапляються у воді або по берегах слабко проточних водойм. Рослини поїдають представники ракоподібних - бокоплавами.

Рис.90. Річчія водяна

Рис. 91. Річчія сива

Рис. 92. Річчіокарп плавучий