ЗООЛОГІЯ НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК - Є. О. Неведомська - 2013

ЛЕКЦІЯ 10. ТИП КІЛЬЧАСТІ ЧЕРВИ, або АНЕЛІДИ (Annelida)

Цікаво знати, що

- Дощові черв’яки — істоти двостатеві, тобто гермафродити. Проте у цих тварин не відбувається самозапліднення: окремо відділений черв’як не здатний розмножуватися. Коли зустрічаються дві статевозрілі особини, вони тісно притискаються одна до одної черевними боками передньої третини своїх тіл, включаючи й пояски.

Набряклі пояски обох червів виділяють при цьому густий клейкий слиз. У такому положенні йде обмін спермою: з чоловічих статевих отворів, які розташовані на 15-ому сегменті, витікає сім’яна рідина, яка під дією м’язових скорочень проходить по двох паралельних рівчачках через декілька сегментів черевного боку і потрапляє в особливі кишеньки, які виступають на тілі іншого черв’яка — у його сім’яприймачі (їх можна побачити на дев’ятому і десятому сегментах у вигляді округлих горбиків). Після цього черви розходяться, і у них починається процес дозрівання яєць. У цей час поясок починає виділяти густий слиз, який утворює навколо тіла муфту. Зусиллями м’язів черв’як зсуває це кільце до головного відділу. Коли воно проходить повз жіночі статеві отвори (14-й сегмент), у нього потрапляють яйця, а коли це кільце зсувається далі, у нього видавлюється з сім’яприймальників накопичена там сім’яна рідина. Так відбувається запліднення яєць. Коли кільце доходить до переднього кінця тіла, черв’як від нього звільняється. Краї кільця стягуються, і утворюється невеличкий, розміром з сірникову голівку, кокон. Через деякий час із кокона виходять черв’ячки і починають самостійне існування.

- За типом живлення дощові черви — сапротрофи. Вони знаходять сире опале листя, напівзгнилі травинки, заковтують і землю, яку завжди

можна побачити у їхніх кишках. Органічні речовини Грунту та перегній ними використовується як їжа, піщинки сприяють подрібненню і перетиранню рослинних часточок. Перероблений Грунт черви викидають на поверхню у вигляді характерних купок — копролітів (від грецьк. kopros — екскременти, lithos — камінь). Таким чином, дощові черви відіграють позитивну роль у процесах Грунтоутворення, на що вперше вказав Ч.Дарвін (1881).

Еволюційний процес

- В різних класах Кільчастих червів відстежуються ознаки спорідненості їх з примітивними ацеломічними чрвами. Так, у Первинних кільчаків та поліхет вторинна порожнина тіла (целом) може бути недорозвинутою, нерідко може бути відсутня кровоносна система, але існує первинна порожнина тіла, протонефридії, що характерне для первинно- порожнинних червів.

- Клас П’явок відокремився від олігохет в зв’язку з переходом до активного хижацтва та кровоссання.