ЗООЛОГІЯ НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК - Є. О. Неведомська - 2013

ЛЕКЦІЯ 15. НАДКЛАС ЧОТИРИНОГІ, або НАЗЕМНІ ХРЕБЕТНІ (Tetrapoda). КЛАС ЗЕМНОВОДНІ, або АМФІБІЇ (Amphibia)

Цікаво знати, що

- Важливість наукових відкриттів за допомогою жаб настільки значна, що в світі споруджено два пам’ятники жабам: у Токіо та Парижі.

- В амфібій дихальна поверхня легень менше поверхні тіла (співвідношення 2:3), тоді як у ссавців вона більша в 50-60 разів!

- У головному мозку амфібій є кілька дихальних центрів порівняно з одним центром у амніот — справжніх наземних хребетних.

Еволюційний процес

- В еволюційному відношенні земноводні походять від прадавніх кістеперих риб. Самим примітивним рядом земноводних вважаються

хвостаті земноводні. Хвостаті земноводні найбільш схожі з найдавнішими представниками свого класу. Більш спеціалізованими групами є безхвості та безногі земноводні.

Перші амфібії, що з’явилися в прісних водоймах наприкінці девону, — іхтіостегіди (Ichthyostegidae). Вони були справжніми перехідними формами між кістеперими рибами та земноводними. Так, у них були рудименти зябрової кришки, справжній риб’ячий хвіст. Шкіра була покрита дрібного риб’ячою лускою. Однак поряд із цим вони мали парні п’ятипалі кінцівки наземних хребетних та жили не тільки у воді, але й на суші. Можна припустити, що вони не тільки розмножувалися, але й годувалися у воді, систематично виповзаючи на сушу.