ЗООЛОГІЯ НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК - Є. О. Неведомська - 2013

ЛЕКЦІЯ 12. ТИП ЧЛЕНИСТОНОГІ (Arthropoda)

Цікаво знати, що

- У пошуках їжі рак прямує вперед на чотирьох парах грудних ходильних ніг. Але коли його щось злякало, він пливе задом уперед завдяки потужним змахам хвостового плавця, який загрібає воду під черевце.

- Річкові раки здатні відновлювати втрачені кінцівки. Проте це відбувається не відразу, а поступово: після кожної линьки, коли у них активізуються процеси росту. Дорослим самцям для відновлення втраченої кінцівки потрібно 1,5-2 роки, а самкам, які линяють рідше — 3-4 роки.

- Павутинні нитки великих павуків нефілів використовувалися жителями Полінезії для плетіння риболовецьких сіток, а також для пошиття одягу. В 1903 році на Всесвітній виставці у Парижі був продемонстрований зразок тканини з павутини, привезений з Мадагаскару.

- Бджола-розвідниця, що знайшла корм, сповіщає інших бджіл про його місцезнаходження танком. Вона бігає по сотах «вісімкою». Окремі елементи її танку повідомляють про відстань до поживи та напрямок польоту до неї відносно положення сонця на небі. Інші бджоли розуміють це повідомлення, за запахом розвідниці встановлюють запах місця, з якого вона повернулась, і вирушають за кормом.

- Старовинні книги і документи донесли до нас відомості про суди над комахами. Судовий процес над личинками травневих жуків відбувся 1479 року у Швейцарії. Жукам винесли вирок: піддати анафемі. Проте захисник жуків на цьому процесі заявив, що негідно піддавати анафемі комах, що супроводжували Ноя на його ковчегові. Тоді єпископ оголосив, що жуки послані Богом в покарання за гріхи городян. Тим справа й закінчилася.

З історії науки

- Відомий вітчизняний ентомолог Г.Я. Бей-Бієнко (1903-1971) писав, що якби наша планета раптом залишилася без комах, людство спіткала б катастрофа: зникла б дуже велика кількість видів тварин і рослин, люди втратили б багато джерел харчування та іншої необхідної продукції, знизилася б родючість Грунту.

З історії відкриття

- Спочатку вивчення світу комах ще не пов’язувалося із вимогами практики, хоча й було викликане розквітом природознавства, який почався з XVII століття. У той час швейцарський натураліст Шарль Бонне (1720-1793) зробив цікаве відкриття: виявилося, що у попелиці, яка копошилася на листках подорожника, вже декілька поколінь складалося лише з одних тільки самок, які розмножуються без участі самців. Це відкриття спонукало до серйозних досліджень цілої групи тварин, яку раніше дослідники обходили своєю увагою.

- Визначний французький учений Рене Реомюр (ім’я якого згодом почали позв’язувати із запропонованою ним конструкцією термометра) випустив шеститомну працю під назвою «Мемуари про життя комах». Ці солідні за обсягом томи виходили у світ упродовж 8 років (1734-1742).

- У Німеччині, у старовинному Нюрнберзі, Резель фон Розенхоф (1705-17059) випустив для невеликого кола зацікавлених осіб свої «Щомісячно видані втіхи, що їх надають комахи», які мали вигляд невеликих окремих зошитів з ошатним художнім оформленням.

Зі світу науки

- Вивчення розвитку комах від яйця до дорослої форми зірвало покрив таємниці з явищ «зародження» і несподіваного зникнення червів, які нападали на сади і городи. Так, виявилося, що ці шкідники мали пряме відношення до життєвого циклу комах, а спеціалісти сільського господарства дізналися про природу ворогів культурних рослин і почали застосовувати заходи боротьби з ними.

- Терміти завдають великої шкоди, знищуючи зведені людськими руками дерев’яні будівлі, особливо у південних районах. Учені США ретельно вивчають спосіб життя цих комах. Під час експедиції науковці з Луїзіани, спостерігаючи за життям термітів, помітили у термітниках невеличкі білі кульки. Аналіз виявив, що це — нафталін, класичний засіб від молі. Здивуванню не було меж, бо міль навряд чи змогла б вижити поряд з гострозубими комахами. А непомітні для ока нематоди та мікроорганізми, вірогідно, сильно дошкуляли чепурунам-термітам, тому вони використали для дезінфекції своїх помешкань отрутохімікат. Але де «купують» нафталін дбайливі господарі, залишається таємницею. Вчені припускають, що терміти видобувають препарат з матеріалу, який використовують на виробництво свого житла, або з продуктів життєдіяльності корисних співмешканців-мікроорганізмів.

- У двокрилих звуки виникають під час польоту за рахунок вібрації і є засобом спілкування. Так, наприклад, самці вловлюють звук самки за коливаннями її крил зі швидкістю у одних видів 350 помахів на секунду, а у інших — 500-550. На основі цих досліджень був розроблений один із способів боротьби з комарами: їх заманюють в певне місце за допомогою комариного писку, який записаний на магнітофонну стрічку.

- За 10 хвилин самка клопа встигає нассати крові за вагою вдвічі більшу, ніж її власна вага. Ссання крові клопами можна розглядати як пристосування до використання дуже великої для них здобичі. Хоботок постільного клопа робить у шкірі людини ранку, яка в 500 разів менша, ніж найтонша голка шприца.

Еволюційний процес

- За планом будови Членистоногі дуже подібні до Кільчастих червів. І не випадково в XIX столітті зоолог Ж. Кюв'є об'єднав кільчаків і членистоногих в один тип "Articulata", що означає "членисті", що свідчить про рідство цих груп.

- Порівняльно- морфологічний аналіз ракоподібних показав, що кожен сучасний підклас має декілька унікальних вихідних ознак. Наприклад, у зяброногих раків голова не злита, з залишками сегментації; у Вищих раків є черевні ноги (примітивна риса) та в деяких видів нараховують дві пари нирок.

- Найбільш стародавню групу складають водні хеліцерові з зябровим диханням: мечехвости та ракоскорпіони. Саме ракоскорпіони першими вийшли на суходіл, доказом цього є перехідні форми викопних ракоскорпіонів до скорпіонів, які вже належать до сухопутних хеліцерових.