ЗООЛОГІЯ БЕЗХРЕБЕТНИХ - Г. Й. Щербак - 2008

ЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

ПІДЦАРСТВО СПРАВЖНІ БАГАТОКЛІТИННІ (EUMETAZOA)

РОЗДІЛ ТРИШАРОВІ (TRIPLOBLASTICA), або БІЛАТЕРАЛЬНІ (BILATERIA) ТВАРИНИ

ПІДРОЗДІЛ СПІРАЛЬНІ (SPIRALIA)

ТИП ПЛОСКІ ЧЕРВИ (PLATHELMINTHES)

ПІДТИП ВІЙЧАСТІ ЧЕРВИ (TURBELLARIA), або ДАВНЬОШКІРІ (ARCHIDERMATA)

НАДКЛАС АРХОФОРИ (ARCHOPHORA)

КЛАС БАГАТОГІЛЛЯСТІ (POLYCLADIDA)

Мешканці морів, за винятком одного прісноводного виду з острова Борнео. Більшість видів віддають перевагу невеликим глибинам теплих і тропічних вод. Проте є види, які зустрічаються на глибинах до 1000 м. Досить великі за розміром (до кількох сантиметрів завдовжки) і часто яскраво забарвлені. Форма тіла є листоподібною. У багатьох видів на передньому кінці тіла є пара щупалець і багато очей. Статоциста немає. Рот розташований посередині тіла або ближче до заднього кінця.

У більшості видів глотка має міцну мускулатуру, вона здатна висуватись із ротового отвору, хапати, обволікати й висмоктувати здобич. У деяких видів рот і глотка витягнуті вздовж тіла, що дозволяє червам

захоплювати досить велику здобич. Середня кишка дуже розгалужена (рис. 110, в), а у виду Thysanozoon hrochii відгалуження гілок кишечни ку заходять до особливих шкірних сосочків, розташованих на спинному боці тіла (рис. 118). Яєчники та сім'яники мають вигляд численних дрібних залоз; деякі види позаду жіночого статевого отвору мають особливий присосок. Розвиток відбувається з метаморфозом: для них характерна мюллерівська личинка (рис. 114).

Рис. 118. Багатогілляста турбелярія Thysanozoon brochii (з Іоффе)