ЗООЛОГІЯ БЕЗХРЕБЕТНИХ - Г. Й. Щербак - 2008

ЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

ПІДЦАРСТВО СПРАВЖНІ БАГАТОКЛІТИННІ (EUMETAZOA)

РОЗДІЛ ТРИШАРОВІ (TRIPLOBLASTICA), або БІЛАТЕРАЛЬНІ (BILATERIA) ТВАРИНИ

ПІДРОЗДІЛ ВТОРИННОРОТІ (DEUTEROSTOMIA)

ТИП ГОЛКОШКІРІ (ECHINODERMATA)

КЛАС МОРСЬКІ МАРГАРИТКИ (CONCENTRICYCLOIDEA)

Цей клас було засновано для нового роду й виду Xyloplax medusiformes, описаного в 1986 р. Його було знайдено на шматках гниючої деревини, піднятої з глибин більше 5 тис. м. Це невеличкі істоти діаметром до 1 см. Зовні вони дуже нагадують морських зірок з роду Caymanostella, яких було знайдено на тому самому субстраті. На цей час описано ще один вид X. tumerae.

Будова. Морські маргаритки не мають променів, їхнє тіло сплющене, дископодібне, облямоване численними крайовими голками, що робить його схожим на квітку (звідки й назва). Аборальний бік тіла вкритий скелетними пластинками, серед яких виділяються п'ять термінальних. На оральному боці три ряди пластинок (кільцеві, адамбулакральні та крайові) вкривають лише її края, а центральна частина затягнута тонкою мембраною (рис. 453).

Рис. 453. Морська маргаритка Xyloplax medusiformes (з Баранової):

а, б - вигляд з аборального та орального боків, відповідно; в — схема будови амбулакральної системи (з Кристенсена):

1 - термінальні пластинки; 2 - гідропора; 3 - краєві шипи; 4 - краєві пластинки;

5, 6 - кільцеві та адамбулакральні пластинки, відповідно; 7 - гонада;

8 - амбулакральні ніжки; 9, 10 - зовнішнє та внутрішнє кільця амбулакральної системи, відповідно; 11 - полієві міхури

Амбулакральна система ксилоплакса відрізняється за будовою від такої інших голкошкірих. До її складу входять два кільцеві канали, з'єднані короткими інтеррадіальними каналами. Внутрішній кільцевий канал відповідає кільцевому каналу інших голкошкірих, а зовнішній не має аналогів. Радіальні канали відсутні. Амбулакральні ніжки відходять назовні від зовнішнього кільцевого каналу через отвори в адамбулакральних пластинках по краю диска.

Травна система частково чи повність редукована. У Xyloplax tumerae є рот, який веде до неглибокого мішкоподібного шлунка, інші частини травної системи відсутні. У X. medusiformes уся обернена до субстрату поверхня затягнута тонкою мембраною, що утворена ентодермальним епітелієм. Живляться морські маргаритки, наповзаючи ротом чи черевною мембраною на поверхню гниючої деревини й засвоюючи низькомолекулярні органічні речовини - продукти бактеріального розкладу деревини.

Статева система. В інтеррадіусах порожнини тіла містяться п'ять пар гонад, в яких було знайдено ембріони на різних стадіях розвитку, що свідчить про живородіння.

Морські маргаритки разом з бактеріями беруть участь у деструкції деревини, що потонула. Вивчення цих тварин продовжується.