ЗООЛОГІЯ ХОРДОВИХ НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК - Захаренко М.О. - 2015

РОЗДІЛ 5. ВИЩІ ХРЕБЕТНІ

5.2. Характеристика окремих представників птахів

Надряд БЕЗКІЛЬОВІ - PALAEOGNATHAE

Ряд Страусоподібні - Struthioniformes

Представлений лише одним видом, що живе у теперішній час - африканським страусом - Struthio camelus, який зараз живе у пустелях і напівпустелях Африки (рис. 241).

image245

Рис. 241. Африканський страус:

1 - самець, 2 - самка, 3 - молода особина

Найкрупніший із існуючих зараз птахів, маса його сягає 75-100 кг. Не літає, швидко бігає. Скелет крила вкорочений, вилочка редукована, грудина не має киля. Задня кінцівка має дише два пальці. Пір’я рівномірно вкриває все тіло. Махові й рулеві пера виконують роль прикраси. Самець чорний з білими маховими і рульовими перами, самки коричнево-бурі. Живляться грубою рослинною їжею, яка перетирається в мускульному шлунку. Звичайно біля самця тримаються 2-5 самок, які відкладають яйця вагою близько 1,5 кг у загальне гніздо. Вночі кладку висиджує самець, вдень - самки по черзі. Через 67 тижнів вилуплюються зрячі, покриті пухом пташенята, які здатні харчуватися самостійно. Пташенята кочують разом з дорослими птахами. Статевозрілими стають у віці 3-5 років.

Ряд Ківіподібні - Apterygiformes

Найдрібніші зі страусоподібних безкильових птахів, мають масу лише 2-3 кг. Три види одного роду ківі (Apteryx australis) живуть у лісах та чагарникових заростях Нової Зеландії (рис. 242). Скелет крила та плечовий пояс сильно редуковані, дзьоб довгий і тонкий, на відміну від усіх інших птахів ніздрі розташовані на кінці дзьоба. Ведуть сутінковий спосіб життя. Живляться безхребетними. Самка відкладає одне, рідко два яйця масою до 450 г. Висиджує і водить пташеня переважно самець. Статевозрілими птахи стають у віці 3-5 років.

image246

Рис. 242. Звичайний ківі

Ряд Казуароподібні - Casuariiformes

Казуароподібні ему (Dromaius novaehollandiae) і шоломоносний казуар (Casuarius casuarius) австралійські птахи (рис. 243).

image247

Рис. 243. Ему і казуар

Ему мешкають у степах та чагарникових пустелях Австралії. їх маса досягає 40-55 кг. Живляться вегетативними частинами рослин. Самка відкладає 8-10 яєць, самець висиджує і водить пташенят. Поза сезоном розмноження тримаються зграями в декілька десятків птахів. У лісах Нової Гвінеї і північно- східної Австралії живуть 3 види казуарів. Це крупні, масою до 80-90 кг, чорні птахи, що мають голі і яскраво забарвлені у синій або червоний колір ділянки шкіри на голові і шиї. На голові розвинений роговий виріст - шолом. Тримаються поодиноко або мало чисельними групами. Живляться плодами. Самка відкладає 3-5 яєць, які насиджує самець, він же водить виводок.

Ряд Нандуподібні - Rheiformes

Нанду Rhea americana населяє савани та напівпустелі Південної Америки, має масу 20-25 кг. Забарвлення їх буре, на задніх кінцівках - по три пальця. З самцем тримаються 2-6 самок, які відкладають до 20-30 яєць у гніздову лунку, що викопує самець. Кладку висиджує тільки самець протягом 6 тижнів. Статевозрілими стають у віці 2-3 років (рис. 244).

image248

Рис. 244. Нанду

Ряд Тинамуподібні - Tinamiformes

Наземні птахи лісів і степів Південної Америки, нагадують куріпок (рис. 245).

image249

Рис. 245. Тинаму

На грудині добре розвинений кіль, скелет крила і плечовий пояс типово пташині. Крила короткі і широкі. Короткі рульові пера прикриті покривними хвоста. Здатні до активного польоту, але злітають неохоче, коли тікають від ворога. Живляться різноманітною рослинною і тваринною їжею. Самки відкладають по 2-3 кладки, які насиджують самці, вони ж водять виводки. Пташенята вилуплюються зрячі, покриті пухом, одразу ж залишають гніздо і самі живляться. Дорослі птахи лише гріють, захищають пташенят та допомагають шукати корм.

Ряд Гагароподібні- Gaviiformes

Ряд включає 5 видів водних птахів, які поширені у помірних та північних широтах Північної півкулі (рис. 246).

image250

Рис. 246. Гагароподібні:

1 - Червоношия гагара, 2 - Білодзьоба гагара, 3 - Чорношия гагара

Тіло і шия цих птахів видовжені, вузька голова несе прямий тонкий дзьоб. Ноги відставлені назад, спрямовані вперед три пальці з’єднані перетинкою. Дуже добре плавають і пірнають, по суші практично не ходять, політ швидкий. Живляться рибою і водними безхребетними, за якими пірнають на глибину до 25 м. Самка відкладає 2 яйця у примітивне гніздо біля води, насиджують обидва партнери. Пташенята вилуплюються вкриті пухом, можуть одразу добре плавати і пірнати. Батьки годують пташенят 1,5 місяці, поки ті не зможуть літати.

Ряд Пірникозоподібні, Норцеві - Podicipediformes

Водні птахи, поширені по водоймах майже усієї земної кулі. Усього 20 видів (рис. 247).

image251

Рис. 247. Пірникози:

1 - Велика, 2 - Чорношия, 3 - Червоношия, 4 - Сірощока, 5 - Магеланова, 6 - Срібляста, 7 - Пірникоза -пуговолок,

8 - Пірникоза Тачановського

Кожен палець цих птахів має широку шкіряну оторочку і закінчується плоским кігтем. Оперення дуже густе. По землі не ходять. Дуже добре плавають і пірнають. Політ прямолінійний. Живляться водними безхребетними, дрібною рибою, земноводними. Плаваюче гніздо будують у заростях очерету. Самка відкладає 4-6 яєць, які насиджують обидва партнери. Пташенята покриті густим пухом, забарвлення їх смугасте. Пташенята плавають разом з батьками, відпочивають на спині або під крилами у батьків. Самостійне життя починають у віці 5-6 тижнів, коли зможуть літати.

Ряд Буревісникоподібні - Procellariiformes

Близько 80 видів морських птахів, які все життя проводять у морі і виходять на сушу лише у період розмноження. Більшість видів гніздяться в Південній півкулі, частина видів зимує в морях Північної півкулі. З вигляду нагадують мартинів (рис. 248).

image252

Рис. 248. Буревісникоподібні:

1 - Буревісник сніговий, 2 - Альбатрос мандрівний, 3 - Качурка сіра, 4 - Качурка білогорла

Дуже добре літають, плавають, пірнати можуть лише з пікірування, при цьому занурюються уводу не глибоко. Ніздрі, на відміну від інших птахів, розташовані в рогових трубочках із боків дзьоба. Три пальці ноги з’єднані перетинкою. Живляться морськими безхребетними, рибою, мертвими тваринами, харчовим сміттям із кораблів. Гніздяться колоніями на морських узбережжях. Моногамні, самка відкладає лише одне яйце. Альбатроси - мають масу 8-10 кг і розмах крил до 3-4 м. Пташенята здатні літати починаючи з 6

місяців. Різноманітні буревісники та качурки звичайно набагато дрібніші.

Ряд Пінгвіноподібні - Sphenisciformes представлений сучасними 16 видами. Поширені у південній півкулі, більшість видів - на островах Субантарктики, в Антарктиді (рис. 249).

image253

Рис. 249. Імператорський пінгвін

Пінгвіни не літають, добре плавають і пірнають. Передні кінцівки перетворені в ласти - органи поступального руху при плаванні та пірнанні, короткі задні кінцівки виконують функцію стерна, пальці з’єднані перетинками. На землі стоять і ходять, тримаючи тіло вертикально. Кістки крил сплощені, суглоби малорухомі, пояс передніх кінцівок і кіль грудини добре розвинені. Пера густо сидять у шкірі, добре прилягають одне до одного, чим запобігають проникненню води і вітру. У сполучній тканині шкіри значні відкладення жиру, що виконують теплоізолюючу функцію. Живлення у морі дрібною рибою, ракоподібними, молюсками. Гніздують колоніями, що можуть нараховувати десятки тисяч пар, які зберігаються декілька років. 1-2 яйця відкладають у короткі нори, у тріщини скель або просто на землю. Насиджують яйця по черзі обидва партнери. Пташенята вилуплюються зрячі, вкриті густим коротким пухом, батьки годують їх 3-6 місяців. Поза періодом розмноження кочують у морі, лише інколи виходять для відпочинку на сушу. Дрібні види пінгвінів

сягають маси 1,5-3 кг, - імператорський пінгвін - Aptenodytes forsteri має масу до 40 кг.

Ряд Пеліканоподібні - Sphenisciformes

Різноманітні за виглядом водні птахи, усі чотири пальця яких з’єднані плавальною перетинкою (рис. 250).

image254

Рис. 250. Пеліканоподібні:

1 - Олуша, 2 - Змієшийка, З - Фрегат, 4 - Фаетон, 5 - Великий баклан, 6 - Рожевий пелікан

Усього існує 50 видів. Дзьоби цих птахів дуже різноманітні, оперення густе, тісно прилягає. Забарвлення самців і самок подібне. Характер польоту різний у різних групах - від повільного до стрімкого маневреного. По землі ходять повільно і незграбно. Добре плавають. Деякі види добре пірнають, деякі - лише з пікірування. Моногамні. Гніздяться колоніями від десятків до тисяч пар на морських узбережжях або біля крупних прісних водойм. Гніздо будують на землі, на виступах скель, на деревах. У кладці від 1 до 6 яєць, які насиджують обидва партнери. Пташенята вилупляються сліпими і голими, залишаються у гнізді 6-15 тижнів, поки не зможуть літати. Батьки годують пташенят. Після вильоту молоді птахи кочують разом із батьками. Їжу знаходять у воді. Рожевий пелікан - великий птах масою 9-14 кг з довгим плоским дзьобом і шкіряним мішком між гілками нижньої щелепи. Живиться рибою, яку підхоплює мішком. Літає повільно, добре плаває, але не пірнає.

Ряд Лелекоподібні - Ciconiformes

Різноманітні за величиною (масою від 100 г до 6 кг) довгодзьобі, довгошиї і довгоногі птахи, які живуть на берегах водойм і боліт (рис. 251).

image255

Рис. 251. Лелекоподібні:

1 - Сіра чапля, 2 - Чорний лелека, 3 - Квак, 4 - Бугай, 5 — Коровайка

Близько 120 видів. Оперення розріджене. Літають повільно. У повітрі витягнуті ноги далеко видаються за хвіст. Поширені майже усюди, за винятком високих широт. Живляться різноманітною тваринною їжею. Моногамні. Гніздяться колоніями, що часто включають декілька видів, рідко - окремими парами. Недбало побудовані гнізда розташовані в очереті, у розвилках гілок дерев і кущів. У кладці 2-8 яєць. Пташенята вилуплюються голими, з ледь відкритими очима, або зрячими, вкритими пухом. Залишаються у гнізді або біля гнізда поки не почнуть літати. Годують пташенят обидва партнери. Поза сезоном розмноження тримаються зграйками, деякі види - поодиноко.

Чаплі - Ardeidae - близько 60 видів - дуже відрізняються за розмірами (маса від 100 г до 3-4 кг), але подібні за зовнішнім виглядом: конічний дзьоб з гострими краями, довга рухлива шия, задній палець за довжиною майже дорівнює переднім. Живуть на берегах водойм і на болотах. Здобич підстерігають, стоячи на мілководді, і схоплюють блискавичним рухом голови.

Лелеки - Ciconiidae - відрізняються від чапель більш крупними розмірами (до 5-6 кг), грубим дзьобом, менш рухливою шиєю, вкороченим заднім пальцем. Гніздяться окремими парами. Їжу розшукують, повільно крокуючи лісовими галявинами, луками, берегами водойм. Білий лелека - Ciconia ciconia - гніздується у селах і навіть у містах (рис. 252).

image256

Рис. 252. Білий лелека

Ряд Фламінгоподібні - Phoenicopteriformes

Фламінго - Phoenicopterida - великі (маса 2,5-4,5 кг) довгошиї і довгоногі птахи, довгий дзьоб сильно зігнутий (рис. 253).

image257

Рис. 253. Різні види фламінго

На краях дзьоба і язика розташовані рогові пластинки, що утворюють фільтрувальний апарат. Спрямовані вперед пальці лапи з’єднані плавальною перетинкою. Живляться на мілководді, фільтруючи воду й намул і відціджуючи безхребетних та водорості. Гніздяться колоніями на мілководді солоних озер. Гнізда - купи висушеного намулу і черепашок висотою до 0,5 м. Пташенята вилуплюються зрячими, вкритими пухом, починають літати у віці близько двох місяців. Нараховують 6 видів, поширених у тропіках і субтропіках.

Ряд Гусеподібні - Anseriformes

Близько 150 видів водних птахів (маса від 200 г до 10 кг). Дзьоб звичайно більш або менш сплощений, покритий м’яким роговим покровом з міцним потовщенням на кінці дзьоба. На краях дзьоба і м’ясистого язика розташовані поперечні рогові пластинки, що утворюють фільтрувальний апарат. Ноги короткі, спрямовані вперед пальці з’єднані плавальною перетинкою. Мускульний шлунок має міцну кутикулу. Оперення густе. Линька махових пер відбувається одночасно, тому ці птахи на 2-5 тижнів втрачають здатність до польоту. Політ швидкий. По землі ходять перевалюючись. Дуже добре плавають, деякі види добре пірнають. У частини видів пари зберігаються до загибелі одного з партнерів (лебеді, гуси), кладку насиджує самка, самець охороняє район гнізда; виводок водять обидва партнери. У багатьох качок пари утворюються тільки на час спарювання, насиджує і водить виводок лише самка, а самці збираються у зграї і відкочовують у райони линьки. Гніздо будують біля водойми на землі, деякі - у дуплах. Пташенята вилуплюються вкриті густим пухом, вже на другий день добре бігають і плавають, а в частини видів - і пірнають. Живляться самостійно. Дорослий птах лише захищає пташенят і часом зігріває. Поза сезоном розмноження тримаються зграйками.

Група, що об’єднує гусей і лебедів, нараховує 21 вид (рис. 254).

image259

Рис. 254. Гусеподібні:

1 - Сіра гуска, 2 - Малий лебідь, 3 - Лебідь-кликун, 4 - Лебідь-шипун

Це птахи масою від 1 до 10 кг. Самці й самки забарвлені однаково. Живляться переважно рослинною їжею на суші й мілководді. На зарослих крупних водоймах гніздується лебідь кликун - Cygnus cygnus.

Качині об’єднують близько 120 видів (рис. 255).

image258

Рис. 255. Гусеподібні:

1 - Мандаринка, 2 - Червоношия казарка, 3 - Чернь морська, 4 - Широконіска, 5 - Шилохвіст, 6 - Гоголь, 7 - Чернь чубата

Самці більші від самок і яскравіше забарвлені. Найбільш широко поширені річкові качки, що гніздяться біля водойм усіх типів. Маса - від 200 г до 1,5 кг. Живляться різноманітною їжею - проціджують воду й намул, відфільтровують безхребетних, їдять проростки і м’які корневища водних рослин, на суші збирають жолуді й опале насіння. Підчас добування корму не пірнають, а занурюють у воду лише шию і передню частину тіла. Майже усі види гусеподібних є об’єктами спортивного полювання.

Ряд Соколоподібні - Falconiformes

Ряд об’єднує близько 270 видів (маса від 60 г до 12 кг) із характерною зовнішністю хижака. Поширені по всій земній кулі і населяють усі наземні ландшафти. Дзьоб короткий, але сильний, з різко зігнутим донизу гострим кінцем. Біля основи дзьоба є восковиця - ділянка голої, часто яскраво забарвленої шкіри, на якій відкриваються зовнішні ніздрі. Добре розвинена мускулатура грудей і задніх кінцівок. Міцні пальці закінчуються крупними зігнутими кігтями. Очі великі. Стравохід і воло сильно розтягуються. Стінки мускульного шлунка відносно слабкі. Найчастіше самки крупніші від самців, у деяких видів забарвлення самців більш яскраве, ніж у самок. По землі ходять мало. Політ швидкий, вивірений, багато видів здатні до довгого ширяння. Живляться тваринної їжею. Активні вдень. Моногамні. У деяких видів пари зберігаються до загибелі одного з партнерів. Гніздяться окремими парами, активно охороняють гніздову ділянку, лише деякі види гніздяться групами. Гніздо - купа безладно накиданих гілок - розташовують у розвилках гілок, на виступах скель або на землі. Крупні види відкладають 1-3 яйця, дрібні - до 4-7. Насиджують кладку і годують пташенят обидва партнери. Пташенята вилуплюються вкриті пухом, зрячі. У гнізді залишаються 1,5-2 місяці у дрібних видів і 3-4 - у крупних - доки не навчаться літати. Ряд поділяють на два підряди: американські грифи - Catartinae і соколині (типові хижаки) - Falconinae.

Американські грифи - своєрідна група з 6 видів, які зустрічаються лише в Америці (рис. 256). Від решти хижих птахів відрізняються рядом дрібних деталей. Живляться падаллю, яку розшукують у плануючому польоті, живу здобич майже не ловлять. Чисельність цих птахів різко скорочується.

image260

Рис. 256. Американські грифи: 1 - Королівський гриф, 2 - Кондор, 3 - Каліфорнійський кондор

Родина яструбові (підряд соколині) - Accipitridae об’єднує близько 200 видів (рис. 257).

image261

Рис. 257. Силуети хижих птахів під час польоту: а - Беркут; б - Чорний шуліка; в - Яструб великий; г - Лунь очеретяний;

д - Канюк звичайний

Яструби або очікують здобич, сидячи в укритті, або, пролітаючи вздовж узлісь, хапають наляканих тварин. Короткі тупі крила і довгий хвіст забезпечують маневреність, що дозволяє яструбам переслідувати здобич, переважно птахів, у кронах дерев. Крупні хижаки - різні орли - виглядають здобич (зайців, крупних птахів), ширяючи високо в повітрі, і стрімко кидаються на неї, інколи підстерігають гризунів (ховрашків тощо), вичікуючи коло нір. Шуліки - типові поліфаги, поїдають комах, гризунів, дрібних птахів, різноманітну падаль, у тому числі й риб. Здобич розшукують, літаючи над полями, луками, водоймами, ходять по землі. Живляться трупами тварин, які розшукують, годинами ширяючи у повітрі на такій висоті, що із землі птаха (розмах крил сягає 3 м) майже не видно.

Родина соколові - Falconidae - живляться тваринною їжею, падаль звичайно не їдять (рис. 258).

image262

Рис. 258. Представники родини Соколових:

1 - Сапсан, 2 - Кречет, 3 - Підсоколик великий, 4 - Підсоколик малий, 5 - Боривітер звичайний, 6 — Кібчик

Основний спосіб полювання: стрімкий політ - кидок на здобич, що летить або біжить. Крупні соколи живляться ссавцями і птахами, нападають навіть на тварин, які крупніші від них (качки, зайці). Дрібні соколи живляться мишоподібними гризунами і крупними комахами, рідше ловлять дрібних птахів. Ще досі у деяких районах крупних соколів, яструбів, беркута використовують як мисливських птахів для спортивного і навіть промислового полювання.

Цей ряд включає близько 250 видів наземних або наземно-деревних птахів характерної курячої зовнішності. Населяють усі наземні ландшафти. Дзьоб короткий, опуклий. Крила короткі й широкі. Ноги сильні. Від стравоходу відокремлене об’ємне воло. Мускульний шлунок має товсті стінки й вистелений міцною кутикулою. Для кращого перетирання їжі ковтають каміння, яке накопичується в мускульному шлунку і відіграє роль «жерен». Живляться рослинною їжею: вегетативними частинами рослин, плодами, насінням; також їдять різних безхребетних. У багатьох видів самці крупніші від самок і яскравіше забарвлені. Різниця у розмірах різних видів дуже велика - від 45 г до 8 - 10 кг.

Ряд Куроподібні - Galliformes

Смітні кури - Меgароdidae - родина куроподібних, які живуть на островах Малайського архіпелагу і в Австралії (рис. 259).

image263

Рис. 259. Смітні кури

Задовго до початку розмноження самець риє яму і заповнює її рослинним сміттям. Висота такої купи може бути більше 1 м. Поступово в купі, внаслідок гниття, підвищується температура. Після цього самка відкладає у вириті самцем

ходи яйця. Самець постійно знаходиться біля гнізда. Коли температура у гнізді підвищується, він розкопує яму, охолоджуючи кладку, при зниженні температури, навпаки, насипає зверху додатковий шар сміття. Інкубація кожного яйця триває близько 2 місяців. Пташенята вилуплюються вкриті коротким пухом, мають маленькі крильця і можуть перепурхувати. Пташенята полишають гніздо, ховаються у чагарнику і починають вести самостійне життя.

Тетерукові - Tetraonidae - трапляються в помірних та північних широтах Північної півкулі, нараховують 18 видів (рис. 260).

Ведуть наземно-деревний або наземний спосіб життя. Лісові види - глухар, тетерук - влітку Живляться на землі, а зимою - на деревах, де поїдають бруньки, сережки, ягоди і хвою. Спарювання цих полігамних птахів відбувається на току, висиджує і водить виводок лише самка. Пташенята добре опушені і зрячі, з першого дня Живляться самостійно.

image264

Рис. 260. Тетерукові:

1 - Глушець, 2 - Тетерук, 3 - Орябок.

Фазанові - Phasanidae - основна родина ряду, нараховує 175 видів (рис. 261).

image265

Рис. 261. Фазанові:

1 - перепілка, 2 - фазан (а - самець, б - самка), 3 - банківський півень (а - самець, б - самка), 4 - каспійський улар, 5 — аргус

Заселяють ліси, степи, пустелі, у горах проникають до межі вічних снігів.

Корм збирають лише на землі. Частина видів полігамна, інші - моногамні, але пари у багатьох зберігаються лише на період яйцекладки. Гнізда роблять на землі. Насиджує тільки самка, у деяких видів виводок водять обидва партнери. Пташенята можуть літати у віці 1 - 2 місяців. Особливо різноманітні фазанові тропічної зони - фазани, павичі, аргуси, дикі кури, перепілки, куріпки тощо. Практично усі види куроподібних є об’єктами спортивного, а місцями і промислового полювання.

Ряд Журавлеподібні - Gruiformes

Об’єднує близько 190 видів, різноманітних за величиною (маса від 30 г до 16 кг), зовнішністю й екологічними особливостями. Ряд поділяють на 8 підрядів і 20 родин.

Родина справжні журавлі - Gruidae об’єднує 14 видів довгоногих і довгошиїх птахів масою від 2 до 15 кг (рис. 262).

image266

Рис. 262. Журавлеподібні:

1 - Сірий журавель: а - під час польоту, б - пташеня, в - дорослий і молодий птахи, 2 - Лиска, 3 - Погонич звичайний, 4 — Деркач

Ці птахи мають прямий списоподібний дзьоб. Широко поширені по Землі, живуть на болотах, луках, деякі види - у степах. Пари зберігаються декілька років. Для цієї родини характерне складне токування - групові і парні «танці». Гніздо будують на землі, у кладці 1-2 яйця. Пташенята починають літати у віці 5-9 тижнів. Живляться переважно рослинною їжею.

Родина пастушкові - Rallidae об’єднує 120 видів (маса від 30 г до 2 кг). Живуть у заростях на берегах водойм, на болотах і вологих луках. Швидко бігають, деякі добре плавають і пірнають. Літають неохоче. Гнізда будують на землі, відкладають 6-12 яєць. Насиджують і водять виводок обидва партнери.

Пташенята вилуплюються зрячі, вкриті густим пухом.

Родина дрохвові - Otididae включає 22 види птахів, подібних на куроподібних (маса 16 кг). Живуть у степах і напівпустелях східної півкулі. Живляться різноманітною рослинною і тваринною їжею. Відкладають 1-5 яєць, пташенята вилуплюються зрячі, добре опушені, Живляться самостійно.

Ряд Сивкоподібні - Charadriiformes

Об’єднує 300 видів водних або навколоводних птахів.

Підряд кулики - Charadrii містить 13 родин, які об’єднують 180 видів (рис. 263).

image267

Рис. 263. Побережники:

1 - Баранець звичайний, 2 - Слуква, 3 - Коловодник лісовий, 4 - Брижач, 5 - Кульон великий, 6 — Чайка

Широко поширені по всій земній кулі. Населяють тундри, луки, степи, береги водойм, небагато видів живуть у лісах. Живляться різними безхребетними, яких збирають на суші й мілководді. Більшість видів моногамні. У кладці, звичайно, чотири яйця. Пташенята вкриті пухом, з перших днів життя живляться самі.

Підряд мартини - Larinae об’єднує близько 90 видів (рис. 264).

image268

Рис. 264. Ряд Сивкоподібні: 1-4 мартини, 5,6 крячки

Дзьоб подовжений, іноді з гачком на кінці. Пальці ніг об’єднані перетинкою. Крила довгі, гострі. Їжу розшукують, літаючи над водою і пікіруючи на помічену здобич. Живляться дрібною рибою, різними безхребетними, деякі також ягодами. Моногамні, гніздуються колоніями. Відкладають 2-3 яйця, які насиджують обидва партнери. Пташенята зрячі, вкриті густим пухом.

Підряд алькові - Alcae включає одну родину, що об’єднує близько 20 видів морських птахів, які все життя поза періодом розмноження проводять у відкритому морі (рис. 265).

image269

Рис. 265. Представники родини Сивкових:

1 - Чистик: а - взимку, б - влітку, 2 - Тонкодзьоба кайра, 3 - Гагарка, 4 - Рогатий тупик, 5 - Велика канюга, 6 - Мала канюга,

7 - Топорик, 8 - Тупик атлантичний, 9 - Старик, 10 — Люрик

Усі види добре плавають і пірнають на глибину декількох десятків метрів, у воді рухаються, махаючи крилами (підводний політ). Моногамні, гніздуються колоніями, деякі види разом з мартинами й іншими видами утворюють «пташині базари».

Ряд Г олубоподібні - Columbiformes

Об’єднує близько 300 видів переважно рослиноїдних птахів. Добре розвинений зоб. Оперення густе. Крила подовжені, гострі. Політ швидкий, маневрений. Добре ходять і бігають. Ряд ділиться на дві родини, представники яких різко відрізняються одні від інших.

Родина Рябкові - Pteroclidae об’єднує 16 видів (маса 300-500 г), які живуть у сухих степах і пустелях Африки й Південної Азії. Дзьоб маленький, без восковиці, ноги короткі. Гніздяться групами, відкладають 3 яйця. Пташенята вилуплюються зрячі, покриті пухом. Живляться зеленими частинами рослин, наземними безхребетними. Поза періодом розмноження кочують великими зграями.

Родина Голубові - Columbidae включає 290 видів птахів середньої величини, хоча трапляються і дрібні види (маса 30 г), і великі (до 3 кг) (рис. 266).

image270

Рис. 266. Голубоподібні:

1 - Голуб-синяк, 2 - Звичайна горлиця, 3 — Припутень

Дзьоб тонкий, подовжений, з гачком на кінці і восковицею, яка закриває ніздрі. Гніздяться поодиноко, інколи - групами. Гніздо роблять у вигляді купи гілок на деревах, інколи гніздяться в дуплах, у щелинах скель. У кладці 2 яйця. Пташенята вилуплюються голі, вкриті рідким пухом. Батьки годують їх «пташиним молочком»: відшарованими клітинами епітелію вола і лімфою. Частина видів у теплих районах робить 2-3 кладки за рік. Живляться різноманітною рослинною їжею, зрідка - тваринною.

Ряд Папугоподібні - Psittaciformes

Об’єднує 325 видів птахів, які живуть на деревах, масою від 10 г до 1 кг. Папуги мають характерну зовнішність. У них масивний дзьоб з гострим гачком і восковицею; сильні ноги, два пальці яких спрямовані вперед, а два назад; об’ємне воло. В багатьох видів яскраве забарвлення, у деяких довгі хвости (рис. 267).

image271

Рис. 267. Представники Папугоподібних:

1 - Пара зелено-червоних папуг (зліва самець), 2 - Висячі папужки, 3 - Калита, 4 - Розела, 5 - Корела, 6 - Намистовий папуга, 7 - Жако, 8 - Синьолобий амазонський папуга, 9 - Кеа, на задньому плані: Кеа, що напав на вівцю, 10 — Какапо

У цих птахів високі асоціативні здібності, хороша пам’ять і здатність до звуковідтворення. Гніздуються, в основному, в дуплах, відкладають 8 білих яєць. Пташенята вилуплюються голі й сліпі, вигодовують обидва партнери. Птахи тримаються зграями, Живляться переважно рослинною їжею.

Ряд Зозулеподібні - Cuculiformes

Включає близько 130 видів птахів масою від 20 г до 1 кг, поширених майже на усіх материках, але більшість видів живе у тропіках (рис. 268).

image272

Рис. 268. Зовнішній вигляд зозулі (різні форми)

Дзьоб подовжений, злегка зігнутий. Два пальці ноги спрямовані вперед, два - назад. Живляться різними комахами й іншими тваринами. Більше половини видів - моногамні, будують примітивне гніздо, відкладають 2 - 6 яєць, які насиджують обидва партнери, обидва й годують пташенят. В окремих видів спостерігається гніздовий паразитизм - деякі види займають чужі гнізда, де висиджують кладку, інші - підкидають яйця в чужі гнізда. Налічує близько 140 видів нічних хижих птахів, які населять усі ландшафти земної кулі. Дзьоб сильний, з великим гострим гачком на кінці, з восковицею, яка затулена жорстким пір’ям. Ноги сильні, пальці з міцними, зігнутими кігтями. Великі очі спрямовані вперед, що збільшує поле бінокулярного зору. Дуже добре розвинений слух. М’яке пухнасте пір’я забезпечує безшумний політ. Живляться різноманітною тваринною їжею, при полюванні орієнтуються, в основному, на слух, менше - на зір. Моногамні, гніздяться в дуплах, ущелинах скель, норах гризунів. Насиджування кладки починають після першого яйця, тому у гнізді одночасно бувають і яйця і пташенята різного віку. Насиджує самка, самець приносить їй їжу. Пташенята вилуплюються сліпі, але опушені, у гнізді залишаються 6 тижнів.

Ряд Совоподібні Strigiformes

Дрібні, середні або великі нагніздні птахи. Нічні хижаки з добре розвиненим зором і слухом (рис. 269).

Совоподібні мають гладке, але не м’ясисте тіло, надзвичайно велику голову, дуже великі очі, що дивляться вперед і облямовані променистим перистим кільцем, широкі увігнуті крила і короткий хвіст; дзьоб дуже заломлений донизу, закінчується невеликим гачком і позбавлений зазубрин; середніх розмірів кінцівки оперені звичайно майже до самих кігтів; кігті великі, довгі, дуже заломлені.

image273

Рис. 269. Совоподібні:

1 - Сипуха, 2 - Пугач, 3 - Вухата сова, 4 - Сіра сова, 5 - Яструбова сова

Оперення совоподібних зазвичай тьмяне, але у виняткових випадках досить яскраве і майже завжди збігається з кольором навколишнього середовища. Політ сов безшумний завдяки густому пухкому оперенню.

Під час пошуків здобичі ці птахи орієнтуються на свій гострий слух, який дає їм змогу точно вловлювати її навіть слабкий шуркіт. Гнізда найчастіше влаштовують у дуплах, ущелинах скель, рідше - у кинутих гніздах інших птахів, спорудах людини чи на землі. Сови утворюють постійні пари: самки висиджують яйця, а самці допомагають вигодовувати пташенят. Пташенята народжуються опушеними, але сліпими та із закритими вушними отворами. Сови живуть у всіх частинах світу і населяють всі пояси, від холодних країн Полярного Кола до екватора і від берега моря до висоти 5000 м над його рівнем. Справжнє місцеперебування сов - ліси, але вони живуть також і в степах, пустелях, населених місцевостях і містах.

Ряд Дрімлюгоподібні - Caprimulgiformes

Близько 90 видів масою від 50 до 700 г; ведуть присмерковий або нічний спосіб життя (рис. 270).

Населяють ліси, степи, пустелі, в основному, у тропіках. Дзьоб маленький, але розріз рота великий: щелепний суглоб знаходиться позаду ока. Політ тихий, маневрений, їжу - різноманітних комах - ловлять на льоту, тільки деякі - на землі. Моногамні; у кладці 1 - 2 яйця, які відкладають у ямку на землі; деякі гніздяться в дуплах. Пташенят годують навіть після того, як вони почнуть літати.

image274

Рис. 270. Дрімлюги : звичайна та ісполінська

Ряд Серпокрильцеподібні - Apodiformes

Поділяється на два підряди, які добре відрізняються між собою.

Підряд серпокрильці - Apodidae включає близько 60 видів дрібних птахів (маса 20-100 г) з маленьким дзьобом та довгими й вузькими крилами. Розріз рота великий, ноги короткі. Політ стрімкий (до 120 - 170 км/год.), маневрений, майже весь час птахи проводять у повітрі. Живуть в горах, лісах, у селах і містах біля людини. Живляться комахами, яких ловлять у повітрі, п’ють на льоту. Частина видів будує гніздо в дуплах, тріщинах скель, щілинах будівель тощо (рис. 271).

image275

Рис. 271. Серпокрильці: чорний і білочеревий

Інші види будують гнізда зі слини, яка твердне на повітрі, і прикріпляють їх до гілок, скель, стін будівель. Дорослі особини чорного серпокрильця Apus apus після настання холодів відкочовують на південь, а пташенята впадають у заціпеніння, в якому можуть знаходитись до 5 - 8 днів, доки не повернуться дорослі.

Підряд колібрі - Trochilidae об’єднує 320 видів дуже дрібних птахів (маса від 1,6 г) (рис. 272).

image276

Рис. 272. Колібрі

Поширені в Північній та Південній Америці. Дзьоб тонкий і довгий, часто зігнутий, мускулистий язик під час смоктання нектару згортається у трубочку. Забарвлення самців дуже яскраве, з металічним блиском; самки і молоді птахи забарвлені тьмяно. Політ швидкий. Добуваючи з квітів комах або висмоктуючи нектар, колібрі можуть довгий час тріпотіти у повітрі на одному місці. Вночі, при зниженні температури, впадають у заціпеніння. Пар не утворюють. Самка будує маленьке глибоке гніздо, насиджує кладку з 1 - 2 яєць і сама годує пташенят. Для деяких рослин виконують роль запилювачів.

Ряд Дятлоподібні - Piciformes

Об’єднує близько 400 видів птахів масою від 6 до 300 г, які живуть переважно на деревах (рис. 273).

image277

Рис. 273. Дятлоподібні:

1 - Чорна жовна, 2 - Зелена жовна, 3 Сирійський дятел, 4 - Білоспинний дятел, 5 - Звичайний дятел, 6 — Крутиголовка

Їжу збирають у кроні та на стовбурах, зрідка - на землі. Моногамні. Г ніздяться у дуплах, деякі риють гніздові нори. Пташенята вилуплюються сліпі та голі, залишаються у гнізді, доки не почнуть літати. Ряд поділяють на 2 підряди.

Підряд примітивні дятлоподібні - Galbulae включає 170 видів, поширених у лісах і чагарникових заростях тропічної зони. Живляться плодами, насінням, різними комахами, у тому числі, бджолами й осами, окремі види можуть перетравлювати віск. Деякі види - типові гніздові паразити.

Підряд справжні дятли - Pici об’єднує близько 200 видів птахів з типовою зовнішністю дятлів. Поширені у помірних і тропічних широтах обох півкуль. Дзьоб прямий, міцний. Два пальця ноги спрямовані вперед, а два назад, кігті міцні, сильно зігнені. Тонкий і довгий язик може висуватись на довжину дзьоба, щетинки на ньому дозволяють витягати комах з щілин. При пересуванні по стовбурам дятли чіпляються за нерівності кори і спираються на жорсткий хвіст. Різних комах збирають на стовбурах і гілках, видовбують їх з- під кори. Також їдять насіння.

Ряд Горобиноподібні - Passeriformes

Дуже великий ряд, який об’єднує близько 5000 видів птахів (приблизно 60% усіх птахів, які живуть тепер). Поширені на усіх континентах, крім Антарктики, мають різні розміри, зовнішність і екологічні особливості.

Живляться тваринною або рослинною їжею, є види, які їдять різну їжу. Найчастіше моногамні, але зустрічається й полігамія. Гнізда будують дуже старанно, у гілках, ущелинах скель, дуплах, на землі тощо. Пташенята вилуплюються сліпі, голі, залишаються у гнізді, доки не досягнуть розмірів дорослих і не вкриються пір’ям. Ряд поділяють на 4 підряди, які включають 50 - 70 родин.

Підряд рогодзьоби - Eurylalmi включає 14 видів лісових птахів, поширених в Африці й Південно-Східної Азії. За рядом особливостей подібні до сиворакшеподібних.

Підряд кричущі горобині, або тираннові - Clamatores об’єднує близько 1000 видів, які поширені у тропіках обох півкуль. Особливо різноманітні й багаточисельні у Південній Америці.

Підряд примітивні горобині - Menurae - лише 4 види, які зустрічаються у небагатьох районах Австралії. Птахи-ліри зовні нагадують фазанів (маса 500800 г). Живуть у лісах, швидко бігають, літають зрідка. Токуючи, самець розправляє хвіст так, що він стає подібним на ліру. Полігамні; будує гніздо, насиджує єдине яйце і вигодовує пташеня лише самка.

Підряд співочі горобині - Passeres (Oscines) нараховує близько 4000 видів. Поширені в усіх широтах на усіх континентах, лише у Південній Америці за чисельністю і різноманіттям видів поступаються кричущим горобиним. Розміри (маса від 4 г до 1,5 кг), зовнішність та звички цих птахів дуже різноманітні. У нижній гортані добре розвинені 5-7 пар голосових м’язів, а нижні кільця зростаються у кістковий барабан - резонатор. Нижче описані кілька родин цього підряду.

Родина жайворонкові - Alaudidae включає близько 70 видів, які живуть на відкритих ландшафтах (рис. 274).

Задній палець закінчується довгим прямим кігтем. Живляться на землі безхребетними і насінням. Гнізда будують на землі. Самці співають у повітрі.

image278

Рис. 274. Жайворонки:

1 - Лісовий, 2 - Польовий, 3 - Рогатий, 4 — Посмітюха

Родина ластівкові - Hirundinidae об’єднує близько 80 видів гострокрилих птахів, які добре літають (рис. 275).

image279

Рис. 275. Ластівки:

1 - Берегова, 2 - Міська, 3 — Сільська

Дзьоб маленький, але розріз рота великий. Здобич - різних комах - ловлять у повітрі або на льоту схоплюють з гілок, каміння тощо. Гніздуються на берегах річок, на узліссях, багато видів - у поселеннях людини. Частина видів будує гнізда з часточок ґрунту, зліплюючи їх липкою слиною, інші риють нори або гніздяться в дуплах.

Родина воронові - Corvidae - нараховує близько 100 досить крупних видів (маса 50 г - 1,5 кг). Мають велику голову з великим дзьобом. Гніздяться на деревах, у тріщинах скель, у дуплах. Багато видів - всеїдні.

image280

Рис. 276. Воронові:

1 - Крук, 2 - Горіхівка, 3 - Кукша, 4 - Сойка, 5 - Блакитна сорока

Родина райські птахи - Paradisaeidae - об’єднує близько 40 видів.

image281

Рис. 277. Райські птахи:

1 - Плащеносний райський одуд, 2 - Синя райська пташка, 3, 4 - Велика райська пташка, 5 - Королівська райська пташка,

6 - Серподзьоба райська пташка

У забарвленні самок переважають сіро-коричневі відтінки. Токують групами - 10-20 самців збираються у кроні дерева і розпушують пір’я, приймають різні пози, злітають і знову, з криками, сідають. Про пташенят піклується лише самка.

Родина синицеві - Paridae - невеликі птахи, які гніздяться, в основному, в дуплах. Кладки до 10 - 16 яєць, висиджує самка, самець її годує, пташенят годують обидва партнери. Живляться комахами, ягодами, насінням (рис. 278).

image282

Рис. 278. Синицеві:

1 - Велика синиця, 2 - Біла синиця, 3 - Чорна синиця, 4 - Гаїчка-пухляк, 5 — Чубата синиця

Родина Кропив'янкові або славкові - Sylviidae - включає більше 400 видів дрібних птахів (маса 6-40 г) (рис. 279).

image283

Рис. 279. Кропив’янкові:

1 - Чорноголова кропив’янка, 2 - Рябогруда кропив’янка, 3 - Жовтобровий вівчарик,

4 - Звичайна берестянка, 5 - Ставкова очеретянка біля гнізда, 6 - Річкова кобилочка

Більшість видів населяють усі ландшафти. Багато видів - чудові співаки. Живляться різними безхребетними, ягодами. Перелітні.

Родина дроздові - Turididae - об’єднує близько 300 видів птахів різних розмірів (маса 10-200 г) і зовнішності. Заселяють усі наземні ландшафти. Живляться безхребетними, насінням, ягодами. Багато видів - чудові співаки.

Родина плискові - Motacillidae - об’єднує близько 50 видів дрібних птахів (маса 20- 30 г) з характерною зовнішністю, які населяють відкриті ландшафти або узлісся.

Родина шпакові - Sturnidae - включає близько 100 видів, які населяють відкриті ландшафти і узлісся східної півкулі, хоча шпак звичайний Sturnus vulgaris успішно акліматизувався у Північній Америці й на багатьох островах. Гнізда роблять в укриттях - дуплах, щілинах будівель тощо. Живляться на землі, на деревах та кущах, поїдають різних безхребетних, ягоди, насіння, проростки рослин. Корисні знищенням масових видів шкідливих комах.

Родина в’юркові - Fringillidae - об’єднують близько 500 видів.

Широко поширені, населяють різноманітні ландшафти - від тундр до гір. Багато видів - хороші співаки. Самці забарвлені яскравіше, ніж самки. Живляться, переважно, насінням, але поїдають і велику кількість комах. Живляться у кронах дерев, на траві й на землі. Пташенят вигодовують комахами (Рис. 280).

image284

Рис. 280. В’юркові:

1 - Зяблик, 2 - В’юрок, 3 - Щиглик, 4 - Зеленяк, 5 - Чиж, 6 - Звичайна чечітка, 7 - Смеречник,

8 - Сосновий шишкар, 9 - Снігур, 10 - Костогриз