ЗАГАЛЬНА МІКРОБІОЛОГІЯ - Т.П. Пирог - 2004

14. ТИПИ БРОДІННЯ

14.5. МУРАШИНОКИСЛЕ БРОДІННЯ ТА РОДИНА ENTEROBACTERIACEAE

14.5.1. Характеристика ентеробактерій

Деякі мікроорганізми, які утворюють у процесі бродіння кислоти, об’єднують в одну фізіологічну групу на тій підставі, що характерним, хоча і не основним, продуктом бродіння у них є мурашина кислота. Оскільки деякі типові представники цієї групи існують у кишечнику, вся родина має назву Enterobacteriaceae. Це грамнегативні, активно рухливі, що не утворюють спор палички з перитрихіальним джгути куванням. Факультативні аероби, здатні одержувати енергію як у процесі дихання (аеробні умови), так і у процесі бродіння (анаеробні умови). Дуже невибагливі щодо живлення: ростуть на простих мінеральних середовищах.

Escherichia coli — мешканець кишечника, проте за кількістю не є основним (у кишковій мікрофлорі переважають Bacteroides і Bifidobacterium). Ця бактерія тривалий час зберігає життєздатність і поза кишечником. Цим користуються для виявлення забрудненості питної води фекаліями.

До нормальної кишкової мікрофлори належать також Proteus vulgaris^ Enterobacter aerogenes. До родини Enterobacteriaceae належать бактерії роду Erwinia — фітопатогенні бактерії, які уражують стебла, листя та корені рослин. Klebsiella pneumoniae — збудник пневмонії. Salmonella typhimurium — найпоширеніша бактерія, яка викликає гастроентерит (подразнення слизової оболонки травного тракту зумовлене ліпополісахаридними токсинами, що синтезуються цією бактерією). Vibrio cholerae — збудник холери, він не належить до родини Enterobacteriaceae, але близький до її представників за типом метаболізму.

Аналіз питної води. Основна мета аналізу питної води — виявлення Escherichia coli. Ця бактерія є нормальним і безпечним мешканцем кишечника, і її присутність у воді не є небезпечною. Проте з Escherichia coli у кишечнику можуть міститися і патогенні бактерії. Разом з Escherichia coli вони виділяються з калом хворих і потрапляють у питну воду. Щоб не застосовувати спеціальних методів для виявлення кожної з груп можливих патогенних бактерій, користуються загальним індикатором забруднення, яким і є постійний мешканець кишечника Escherichia coli. Виявлення цього виду у пробі води свідчить про те, що вода забруднена екскрементами та кишковими бактеріями, серед яких можуть бути і патогенні форми. Нормою для питної води вважається, коли загальна кількість бактеріальних клітин у 1 мл не перевищує 100, при цьому в 100 мл води не повинно бути жодної клітини Escherichia coli.

Для виявлення Escherichia coli використовують середовище з лактозою. Крім Escherichia coli, на лактозі можуть рости також інші бактерії групи кишкової палички (Enterobacter aerogenes), а також молочнокислі бактерії. Проте на середовищі з лактозою, пептоном, еозином і метиленовим синім Escherichia coli утворюють колонії темно-синього кольору з металевим блиском {Enterobacter aerogenes утворює рожеві колонії без металевого блиску).