ЗАГАЛЬНА МІКРОБІОЛОГІЯ - Т.П. Пирог - 2004

14. ТИПИ БРОДІННЯ

14.5. МУРАШИНОКИСЛЕ БРОДІННЯ ТА РОДИНА ENTEROBACTERIACEAE

14.5.2. Продукти бродіння та метаболічні шляхи

Катаболізм гексоз здійснюється гліколітичним шляхом, дуже рідко — у пентозофосфатному циклі. Катаболізм глюконату здійснюється КДФГ-шляхом. Залежно від того, які продукти бродіння утворюються, розрізняють два типи мурашинокислого бродіння: 1) бродіння, характерне для Escherichia соlі — утворюються головним чином кислоти (мурашина, оцтова, бурштинова, молочна) і зовсім не утворюється бутандіол; 2) бродіння, характерне для Enterobactery — основним продуктом є бутандіол, кислоти посідають друге місце. Ці типи бродіння відрізняються за реакціями, пов’язаними з перетвореннями пірувату.

Особливості бродіння Escherichia coli. Такими особливостями є:

1) розщеплення пірувату на ацетил-КоА та форміат (мурашина кислота); 2) розкладання форміату на СО2 та Н2; 3) відновлення ацетил-КоА до етанолу; 4) утворення сукцинату як продукту фумаратного дихання; 5) відсутність здатності утворювати з пірувату ацетоїн і бутандіол (рис. 14.5).

Рис. 14.5. Мурашинокисле бродіння

Особливості бродіння Enterobacter aerogenes. Ацетоїн утворюється з двох молекул пірувату (див. рис. 14.5). Цей процес складається з двох реакцій декарбоксилювання з виділенням СО2. Саме таке інтенсивне газовиділення дало назву цій бактерії. Проміжним продуктом є ацетиллактат. 2,3-Бутандіол утворюється при відновленні ацетоїну за участю НАДН.