Ортопедія - Олекса А.П. 2006
Природжені вади верхньої кінцівки
Природжені вади кисті
Брахіфалангія, брахідактилія і брахіметакарпія
Ці види природжених аномалій можуть передаватись по спадковості.
Брахіфалангія — це недорозвиток фаланг пальців внаслідок передчасного зрощення епіфіза з метафізом фаланги. Через це фаланга коротка, менша за розміром від нормальної, але, крім косметичного дефекту, це не турбує хворого. Брахіфалангія може поєднуватися з іншими природженими вадами кисті, такими як синдактилія, полідактилія, укорочення однієї чи декількох кісток п'ястя — брахіметакарпія чи брахіметатарзія (мал. 125).
Брахідактилія — це вкорочення одного чи декількох пальців внаслідок недорозвитку чи відсутності фаланг. Інколи брахідактилія поєднується з укороченням п'ясткових кісток.
Найчастіше ці аномалії розвитку бувають на п'ятому та другому пальцях кистей, рідше на третьому і четвертому. Буває одночасний недорозвиток м’язово-сухожилкового апарату, і тоді порушується функція відповідних пальців. У цьому випадку, внаслідок ураження глибокого згинача і розгинача кінцевої фаланги пальця, різко обмежуються його згинання і розгинання, навіть до повної їхньої відсутності.
Питання щодо лікування вказаних аномалій розвитку тепер розглядаються в дещо обнадійливому плані. Хоча діти швидко адаптуються до цих вад і пристосовуються до повсякденного життя, але їм проводять масажі, фізіотерапевтичні процедури, навчають відповідним трудовим навикам і професії. Тепер можливе видовження укорочених пальців дистракційними методами, трансплантація пальців з ноги на кисть тощо. Тяжелков А.П. (1986) повідомляє, що відновлено 81 палець у 37 дітей із недорозвинутими пальцями методом дистракційного епіфізеолізу проксимальних фаланг, кісток п'ястя, а також після остеотомії фаланг і кісток п'ястя. Ангіографічними дослідженнями автор виявив у недорозвинутих пальцях недорозвиток судин. Під час нормального темпу дистракції судини розвивались добре, а під час пришвидшеного темпу — погано.