Ортопедія - Олекса А.П. 2006
Природжені вади хребта
Серед аномалій розвитку хребта, у першу чергу, на увагу заслуговують порушення анатомічної будови хребців.
У клінічній практиці трапляються додаткові задні і бокові півхребці, які зумовлюють відповідне скривлення хребта.
Задній клиноподібний півхребець спричинює згин відповідної ділянки хребта з фіксованою формою деформації. Задній півхребець добре видно на боковій рентгенограмі хребта. Тіло півхребця значно менше за розмірами і збережене лише у його задній частині. Задній комплекс хребця може бути дещо меншим, а частіше нормальним. Така аномалія формує природжений кутовий або дугоподібний кіфоз.
Природжений боковий додатковий півхребець може розміщуватись у будь-якому відділі хребта (мал. 249). Він має клиноподібну форму, а півтіло з'єднане з його боковими компонентами. Боковий півхребець у грудному і нижньошийному відділах, як правило, має додаткове непарне ребро. Бувають випадки, коли рентгенологічно виявляють додаткові півхребці одночасно у всіх відділах хребта, але найчастіше вони бувають у нижньошийному та верхньогрудному. Додатковий півхребець з'єднується із сусідніми хребцями диском, який має У-подібну форму, оскільки розташований на половині нормальних хребців і охоплює додатковий півхребець з обох боків (мал. 250).
Мал. 249. Боковий клиноподібний півхребець між Д12- L1(a). Схема варіантів клиноподібних хребців (б).
У таких випадках у клиноподібному півхребці наявні дві росткові пластинки, які зумовлюють набагато швидший ріст, ніж на половині нормально контактуючих хребців. Це викликає швидку прогресуючу деформацію хребта. Сповільнене прогресування буває тоді, коли росткові пластинки півхребця є недорозвинутими або коли півхребець зростається з прилеглим нормальним хребцем. В останньому випадку прогресування деформації не відбувається, оскільки активність росту нормального хребця і півхребця зберігається в однаковій мірі.
Мал. 250. Метеликоподібна аномалія хребця (Рейнберг С.А.).
Мал. 251. Природжені розщелини хребця: А-Г - задні, Д-Ж - передні.
Додатковий півхребець може бути причиною диспластичного сколіозу.