Спеціальна гістологія та ембріологія: Практикум - В. К. Напханюк 2001

Статева система
Чоловіча статева система
Передміхурова залоза

Передміхурова залоза, або простата (prostata) — м’язово-залозистий орган, що охоплює верхню частину сечівника (уретри), куди відкриваються протоки численних простатичних залоз.

Зовні передміхурова залоза покрита тонкою сполучнотканинною капсулою.

Паренхіма залози утворена численними окремими слизовими залозами, вивідні протоки яких відкриваються у сечівник. Залози розташовуються навколо сечівника трьома групами.

Перша група — це найдрібніші залози, які лежать у слизовій оболонці безпосередньо навколо сечівника.

Друга група залоз у вигляді кільця розташовується в сполучній тканині, яка безпосередньо оточує сечівник.

Третя група залоз формує власне паренхіму передміхурової залози.

Кінцеві секреторні відділи альвеолярно-трубчастих передміхурових залоз утворені двома типами епітеліоцитів: високими слизовими екзокриноцитами; дрібними вставними клітинами (базальними), які розташовуються між основою високих слизових екзокриноцитів.

Вивідні протоки перед проникненням до уретри розширюються, утворюючи ампули неправильної форми, вистелені багаторядним призматичним епітелієм.

Строма передміхурової залози утворена пухкою волокнистою сполучною тканиною і потужними пучками гладких м’язових клітин, які радіально розходяться від центру передміхурової залози і поділяють її на частки.

Кожна частка і кожна залоза оточені поздовжніми і циркулярними шарами гладких м’язових клітин, скорочення яких приводить до викидання секрету з передміхурових залоз у момент еякуляції.

Сім’яний горбик (colliculus seminalis) розміщується в місці проникнення сім’явиносних проток до сечівника.

Зовні сім’яний горбик вистелений перехідним епітелієм, а основу його складає сполучна тканина, багата на еластичні волокна та гладкі м’язові клітини.

У сім’яному горбику є велика кількість нервових закінчень, тому він має дуже високу чутливість. Збудження його приводить до ерекції, завдяки чому запобігається потрапляння еякуляту в сечовий міхур.

Передміхурова маточка (utriculus prostaticus) розміщується в ділянці сім’яного горбика і відкривається на його поверхню.