Анатомія людини - Зиновій Мірчук, Марина Мірчук 2007

М'язи частин тіла
М'язи тулуба

М'язи грудей розміщені із декілька шарів. Одна група м'язів починається на грудній клітці, бере напрямок до пояса верхньої кінцівки і вільної верхньої кінцівки та призводить їх у рух, друга - власні м'язи грудей, є частиною дихальних м'язів. На передній стінці грудної клітки знаходиться великий грудний м’яз, який, скорочуючись, тягне руку донизу і призводить її до тулуба. До грудної клітки збоку прилягає передній зубчастий м'яз. При скороченні він відтягує лопатку вперед і вбік від серединної площини та повертає її. В проміжках між ребрами містяться власні м’язи грудей - міжреберні м’язи. Зовнішні міжреберні м'язи піднімають ребра, збільшуючи об’єм грудної клітки, внутрішні - опускають ребра, зменшуючи об’єм грудної клітки.

М’язи живота розташовані між нижнім краєм грудної клітки та лінією на рівні пахвинних складок від верхньої передньої клубової ості до лобкового горбка. Вони утворюють м’язову основу стінок черевної порожнини. Бокові стінки живота утворені зовнішнім і внутрішнім косими та поперечним м'язами живота. Зовнішній косий м’яз починається від 5-12 ребер, йде вниз і переходить у широкий сухожилок - апоневроз. Нижній потовщений край апоневроза підгортається і закріплюється у вигляді жолоба між верхньою передньою клубовою остю і лобковим горбком, утворюючи пахвинну (пупартову) зв'язку. Під зовнішнім косим м'язом живота лежить внутрішній косий, а нижче - поперечний м'яз живота.

Мал. 35 М'язи тулуба: 1 - трапецієподібний м’яз; 2 - дельтоподібний м’яз; 3 - великий грудний м’яз; 4 - передній зубчастий м’яз; 5 - найширший м'яз спини; 6 - міжреберні м’язи; 7 - прямий м’яз живота: 8 - зовнішній косий м’яз живота; 9 - пірамідальний м’яз.

Збоку від передньої серединної лінії в сухожилкових піхвах косих і поперечних м'язів живота знаходиться пряний м'яз живота, який починається від лобкового гребеня та лобкового симфізу, йде вверх і прикріплюється до мечоподібного відростка грудини та зовнішньої поверхні хрящів 7, 6 і 5 ребер. М'язові пучки перериваються 3-4 сухожилковнми перетинками, які щільно зрощені з передньою пластинкою піхви м'яза. Прямі м’язи живота під час скорочення нахиляють грудну клітку та згинають хребет, а також (при зафіксованій грудній клітці) піднімають таз. Праві та ліві м’язи передньобокової стінки живота з'єднуються сухожилковнми волокнами і утворюють білу лінію живота фіброзну пластинку, що тягнеться від мечоподібного відростка до лобкового симфізу. Приблизно посередині цієї лінії міститься пупок - рубець, що утворився після загоєння пуповини, перерізаної у новонародженого.

Паралельно та вище пахвинної зв'язки на передній стінні живота є щілеподібний простір - пахвинний канал (завдовжки 40-50 мм), в якому у чоловіків проходить сім'яний канатик, а у жінок - кругла зв'язка матки. Пахвинний канал має чотири стінки: передню - апоневроз зовнішнього косого м'яза живота, задню - поперечна фасція живота, нижню — жолоб пахвинної зв'язки і верхню — нижній край внутрішнього косого та поперечного м'язів живота. Вище від лобкового горбка розміщене поверхневе пахвинне кільце, яке має овальну форму. Приблизно посередині пахвинної зв'язки, на задній поверхні стінки живота, міститься глибоке пахвинне кільце, що має вигляд воронкоподібного заглиблення на поперечній фасції живота.

До м'язів живота належать також квадратний м'яз попереку, який бере участь в утворенні задньої стінки живота. Починається він від гребеня клубової кістки та поперечних відростків нижніх поперекових хребців. Прикріплюється до нижнього краю 12 ребра, тіла 12 грудного хребця та до поперечних відростків чотирьох верхніх поперекових хребців.

Мал. 36. Рельеф м'язів тулуба

Мал. 37. М'язи спини

1 - трапецієподібний м'яз; 2 - дельтоподібний м'яз;

3 - великий круглий м’яз; 4 - малий круглий м'яз;

5 - підосний м'яз; 6 - ромбоподібний м'яз;

7 - найширший м'яз спини; 8 - передні зубчасті м'язи;

9 - найширший м'яз спини; 10 - грудопоперекоєа фасція;

11 - зовнішній косий м'яз живота; 12 - клубовий гребінь; 13 - великий сідничний м'яз

М'язи спини (мал. 37) поділяють на поверхневі та глибокі. До поверхневих належать: трапецієподібний м'яз, найширший м'яз спини, м'яз-підіймач лопатки, великий і малий ромбоподібні м'язи. На верхній ділянці спини та задній ділянці шиї. безпосередньо під шкірою, лежить плоский трапеції подібний м'яз, широка основа якого обернена до хребта. Трапецієподібний м'яз під час скорочення рухає лопатку, наближає її до хребта, повертає навколо сагітальної осі. При зафіксованому поясі верхньої кінцівки скорочені трапецієподібні м’язи нагинають голову назад, а при односторонньому скороченні голова відхиляється у відповідний бік. а обличчя у протилежний.

На нижній ділянці спини міститься найширший м'яз спини - найбільший м'яз тіла людини. Він приводить руку до тулуба і повертає її до середини, опускає підняту руку та закидає її на спину долонею назовні, розгинає плече, бере участь у зміщенні нижніх ребер догори при дихальному русі.

Глибокі м'язи спини представлені ремінними м'язами голови та шиї, м’язом-випрямлячем хребта, міжостьовими і міжпоперечними м'язами. Найбільший і найсильніший глибокий м'яз слини - м'яз-випрямляч хребти. Він складається з клубо-реберного, найдовшого й остьового м'язів. Ці м'язи розгинають хребет та окремі його відділи, нахиляють його вбік.

Мал. 38. Рельєф спинних м'язів