ПРАКТИКУМ З ГІСТОЛОГІЇ, ЦИТОЛОГІЇ ТА ЕМБРІОЛОГІЇ - 2016

Розділ 5. СПЕЦІАЛЬНА ГІСТОЛОГІЯ

Нервова система і органи чуттів.

Препарат 71. Меридіональний розріз передньої частини ока ("кут ока").

Забарвлення: гематоксилін і еозин.

Збільшення: х56.

На малому збільшенні знаходимо куполоподібну рогівку (1), за якою знаходиться передня камера ока (2), райдужка (3), кришталик (4) задня камера ока і скловидне тіло (5).

Ззовні рогівка вкрита багатошаровим плоским незроговілим епітелієм, який переходить в епітелій кон'юнктиви, а зсередини - одношаровим епітелієм, який переходить в епітелій райдужки. Деталі будови рогівки описані в препараті 72.

Дозаду рогівка переходить у склеру (6). На місці цього переходу знаходиться система щілин - венозний синус склери, або шлемів канал. Із середини до склери прилягає судинна оболонка (7), яку легко визначити за чорним кольором пігменту меланіну, що міститься в цій оболонці. Приблизно на рівні шлемового каналу судинна оболонка утворює клиноподібне потовщення - війкове (циліарне) тіло (8). Від широкої основи війкового тіла відходять війкові відростки, а від них до кришталика тягнуться тоненькі волокна, які в сукупності утворюють війковий поясок.

На великому збільшенні бачимо, що основу війкового тіла утворюють непосмуговані міоцити - війковий м'яз, а також сполучна тканина, багата на пігментні клітини.

Задня поверхня циліарного тіла, райдужки та циліарних відростків вкрита війковою (сліпою) частиною сітківки, яка є безпосереднім продовженням пігментного шару зорової частини сітківки. Границя між оптичною та війковою частиною сітківки утворює зубчастий край.

На великому збільшенні видно, що основу кришталика утворюють кришталикові волокна, а ззовні він вкритий капсулою. На передній поверхні під капсулою розміщений одношаровий плоский епітелій.

У куті між рогівкою та райдужкою (у місці контакту останньої з внутрішньою поверхнею склери) можна побачити елементи гребенястої зв’язки (9). Ця ділянка носить назву "'кута ока" і разом з шлемовим каналом забезпечує відток рідини з передньої камери ока.

Препарат 71. Меридіональний розріз передньої частини ока ("кут ока ").