БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

VI. СИСТЕМА РОСЛИННОГО СВІТУ

НИЖЧІ СПОРОВІ РОСЛИНИ

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТА ОСОБЛИВОСТІ

Порядок Бангієві - Bangiales

Об’єднує водорості нитчастої та гетеротрихальної структури, з багаторядними нерозгалуженими або пластинчастими таломами. Нестатеве розмноження моноспорами, інколи поліспорами та додатковими «пагонами». Відомий статевий процес. Трихогіна відсутня. Карпоспори голі. Є мешканцями прибережної літоральної зони північних та південних морів. До типових представників належать види родів Bangia та Porphyra.

Рід порфіра - Ротркута (рис. 15) - дуже поширений у прибережній літоральній та субліторальній зоні північних та південних морів, як епіліт на камінні, скелях, чи епіфіт на таломах макроскопічних морських водоростей.

Рис. 15. Загальнамікроскопічна будова талому Porphyra:

А - зовнішній вигляд; Б - розріз талому із сперматангіями; В - розріз талому із карпогонами, вміст яких після запліднення ділиться з утворенням карпоспор; Г - стадія Conchocelis

Характеризується листковидним платівчастим таломом рожевого кольору із гладенькими або хвилястими краями, який досягає завдовжки до 50 см, а інколи -до 2 м та до 10-20 см завширшки. Талом є одно- або двошаровий та прикріплюється до підводних субстратів за допомогою коротенького черешка та підошви. Хлоропласт один, центральний, зірчастий, з піреноїдом. Нестатеве розмноження відбувається за допомогою моноспор або поліспор. Під час статевого розмноження карпогони та сперматангії розвиваються з вегетативних клітин, розміщених по краях платівки. Типова тріхогіна відсутня, а інколи розвивається лише коротка зачаткова, сосочкоподібна.

Порфіра належить до групи їстівних водоростей, відома як червоний морський салат та введена у промислову аквакультуру. В Україні відома з Чорного моря, де активно вегетує з листопада до травня, її культивують у штучних умовах.