БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Цанікелієві (Zannichelliaceae).

Болотні й водні рослини з повзучими кореневищами. Листки лінійні, з великими прилистками, занурені у воду. Рідко листки піхвові з двома вушками. Квітки роздільностатеві, рослини однодомні, тичинкові й маточкові квітки зближені, розташовані по одній або по дві у пазухах листків. Оцвітина відсутня, тичинок одна, рідко дві на коротких нитках, пиляки двогнізді, приросли до в’язальця. Квітки оточені прозорим покривальцем, що опадає. Зав’язь складається з двох-п’яти плодолистків, стовпчик довгий, приймочка щитоподібна або лійкоподібна. Плоди довгасті, трохи сплюснуті.

Налічує три роди і 15 видів, поширених у прісних і солоних водоймах обох півкуль. В Україні - один рід і три види.

Цанікелія болотна (Zannichtllia palustris L.). Водна рослина, стебла повзучі, тонкі, ниткоподібні завдовжки 8-40 см, галузисті з додатковими коренями у вузлах. Листки завдовжки 1,5-4,5 см, вузькі, ниткоподібні, світло-зелені. Тичинкове суцвіття на довгій ніжці, маточка з коротким стовпчиком, складає половину довжини плодика. Плодики довгасті, вузенькі, завдовжки до 2 мм і завширшки 0,75 мм, сидячі або на коротких ніжках. Цвіте в червні-серпні. Відзначається поліморфізмом.

Зростає у евтрофних слабосолоних або прісних водоймах, лиманах, заплавних озерах по всій Україні, в Степу - звичайно, у Лісостепу - спорадично, на Поліссі і у Прикарпатті - зрідка.

По берегах морських заплав, солонуватих озер і водойм, в морських лиманах Степу і в Криму зростають цанікелія стеблиста (Z. pedunculata Reichenb.) і цанікелія велика (Z. major Boenn. ex Reichenb.).

Технічні, кормові, декоративні та берегозахисні рослини. У листках містяться жири (2,6%), протеїн (27,8 мг/кг), клітковина, мікро- і макроелементи. Цанікелія велика - перспективна рослина для введення в культуру.