БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Камкові (Zosteraceae).

Включає три роди і 20 видів, поширених у морях помірних областей обох півкуль. Трави, занурені у воду. Кореневище повзуче, стебло плоске, листки чергові, лінійні або ниткоподібні, біля основи піхви з прямими прилистками. Квітки роздільностатеві, сидячі, розміщені дворядно з одного боку осі початкоподібного суцвіття. Тичинкова квітка має один сидячий пиляк, маточка - два плодолистки, одногнізда. Плід - сім’янка з перетинчастим оплоднем. У флорі України є два види.

Камка морська (Zostera marina L.) Рослина з пагонами двох типів: укороченими вегетативними і довгими, розгалуженими репродуктивними, завдовжки 60-150 см. Кореневище просте, потовщене, завдовжки 10-15 см. Листки лінійні, завдовжки 5-100 см і завширшки до 20 мм, з трьома- сімома жилками, піхва незамкнута, без вушок. Суцвіття у вигляді віялоподібного початка, завдовжки до 8 см. Віяло складається з осі, на одному боці якої чергуються маточкові і тичинкові квітки. Тичинкова квітка має один сидячий пиляк, гінецей - з двох плодолистків, Цвіте в червні-серпні. Плід - сім’янка з білуватим перетинчастим оплоднем.

Зростає в солоних водоймах, на прибережних ділянках морських мілководь вздовж берегів Чорного та Азовського морів, у гирлах рік.

Біомаса містить білки (до 19,4%), жири (до 1%), накопичує різноманітні мікроелементи, такі, як кадмій, мідь, цинк. Кореневище нагромаджує солі важких металів.

Кормова, рибогосподарська, технічна і водоохоронна рослина. Нею живляться вусачі, вобла, плотва, в акваріумах охоче поїдається барбусом, використовують на добриво. Піонер заростання берегових мілководь. Висушену траву використовували для набивки матраців.

Інший вид - камка мала (Z. noltii Hornem.) відрізняється листками, що мають одну жилку. Зустрічається рідше, ніж попередній вид, росте вздовж берегів Чорного й Азовського морів, на Сиваші.