БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Рупієві (Ruppiaceae).

Об’єднує шість-вісім видів, поширених в солоних, рідше прісних водоймах. Близька до попередньої родини, але вирізняється тим, що квітки позбавлені оцвітини. Тичинок дві, маточки сидячі, складаються з 4 (10) плодолистків. Формула квітки * Р0 А2 G4(10). Плоди кістянкоподібні. В Україні є три види.

Рупія морська (Ruppia maritima L.). Багаторічна рослина із зануреними ниткоподібними стеблами і ниткоподібними листками, які біля основи мають розширені піхви. Квітки двостатеві, квітконоси завдовжки 1-3(6) см, які несуть по дві зближені квітки (рис. 183). Оцвітина у вигляді двох трикутних плівочок. Тичинок дві, гінецей апокарпний, складається з 2(10) плодолистків. Цвіте в червні-вересні. Плід - збірна кістянка, плодики завдовжки до 2,4 мм, з відносно довгим носиком.

Рис. 183. Рупія морська

Зростає на приморських лагунах, у солоних озерах, на глибині 100-150 см, у разі пересихання водойм вегетує, як однорічник.

Поширена на півдні Степу, Дніпровському лимані, мілководдях узбережжі Чорного моря. У Північній Америці культивують як кормову рослину для водоплавної птиці. Технічна, кормова, фітомеліоративна водоохороннарослина. Інші види: рупія спіральна (R. spiralis L.) вирізняється плодиками, що закручені у вигляді спіралі і рупія великовусикова (R. cirrisa (Petanga) Grande) - з довгими зігнутими плодоніжками.