БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Сусакові (Butomaceae)

Багаторічні болотні або прибережні рослини. Стебло безлисте, листки зібрані у розетку. В Україні є тільки один рід з одним видом – сусаком зонтичним.

Сусак зонтичний (Butomus umbellatus L.). Багаторічна трав’яниста рослина, кореневище діаметром 1,5-2 см з рясними додатковими коренями завдовжки 12-15 см, на кореневищі розташована розетка довгих лінійних листків, біля основи їх є піхва, а в пазухах - безбарвні лусочки (рис. 172). Суцвіття зонтикоподібне, квітконос

Рис. 172. Сусак зонтичний

До цвітіння безлистий, циліндричний. суцвіття оточене приквітками, які пізніше відгинаються вниз. У суцвітті 10-30 квіток. Вони двостатеві діаметром до 25 мм, рожеві з темнішою смужкою на пелюстках. Тичинок 6-9, гінецей апокарпний, складається з 6 зрослих біля основи плодолистків. Формула квітки: *Р3+3 А6-9G(6). Цвіте протягом травня - серпня. Плід - збірна листянка, насіння дрібне, безбілкове.

Поширений по всій Україні, зростає вздовж берегів річок, озер, на заболочених луках, заливних ділянках з товщею води 0-80(200) см.

Невибагливий до родючості ґрунтів, зростає на кислих і лужних субстратах, задовільно росте у водоймах, де спостерігаються процеси антропізації, а також у місцях, де скидаються стічні води. При пересиханні або значному обводненні зберігається у стані кореневищ. Є індикатором слабокислих і слабкомінералізованих грунтів, збільшення площ розповсюдження сусака зонтичного вказує на коливання рівня грунтових вод і процеси антропізації.

В кореневищах міститься до 60% крохмалю, 13,5% білків, жири, безазотисті екстрактивні речовини, клітковина, мінеральні солі, а в листках - аскорбінова кислота.

Харчова, лікарська, декоративна, медоносна і фітомеліоративна рослина. Висушені кореневища розмелюють, з борошна випікають хліб, готують каші, киселі, сурогат кави. З одного кілограма сухих кореневищ можна отримати 250 г борошна.

У народній медицині кореневища застосовують як сечогінний, відкашлювальний, послаблюювальний і протизапальний засоби. Сусак зонтичний цінний поживний корм для представників родини коропових, окуневих, водних гризунів - нутрій, ондатр, десятиногих раків, гусей і качок, на листках відкладають яйця представники деяких водних двокрилих та прямокрилих.

Рослина придатна для декорування водойм, створення водних композицій у приміщеннях. Масовий розвиток сусака зонтичного в літоральній екофазі сприяє накопиченню поживних речовин у ґрунті, а також замуленню каналів і обмежує течію. Він є піонером заростання мілководь.