БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Плакунові (Lythraceae)

Трави, у тропіках і субтропіках дерева або кущі, з супротивними листками. Квітки актиноморфні, рідше зигоморфні; оцвітина подвійна, чотири-, або шестичленна. Тичинок стільки ж або вдвічі більше. Маточка з двох-п’яти плодолистків, зав’язь не зростається з увігнутим квітколожем. Плід - коробочка.

Відомо близько 25 родів і більше 560 видів, поширених майже на всіх широтах, переважно в тропіках і субтропіках. У флорі України родина представленачотирмародами та 13 видами.

Рід Плакун (Ьуїктит) є основним в Україні для родини, налічує девять видів, котрі ростуть повсюди по берегах водойм, на болотах і вогких луках. Квітки правильні, поодинокі, пазушні або в півзонтиках, зібраних у верхівкове китецеподібно-волотеподібне або колосоподібне суцвіття. Чашечка трубчаста або трубчасто-дзвоникувата з чотирма-шістьма чашолистками і такою ж кількістю великих зубчастих придатків між ними. Віночок з чотирьох-шести пелюсток; іноді пелюсток немає. Тичинок 4-12 рідше 2-3. Зав’язь дво-, чотиригнізда, сидяча. Стовпчик з головчастою приймочкою. Плід - видовжена, рідше короткоеліпсоїдна коробочка, дво-, чотиригнізда, багатонасінна, з хрящуватими або грубоплівчастими стінками, яка відкривається двома стулками.

Рис. 135. Плакун верболистий

Плакун верболистий (Lythrum salicaria L.). Багаторічна трав’яна рослина заввишки 25-200 см; улігінозофіт, ентомофіл, анемохор, епізоохор. Кореневище вкорочене, потовщене, здерев’яніле (рис. 135). Стебло прямостояче, злегка гранчасте, опушене, вгорі розгалужене. Листкорозміщення супротивне, листки сидячі, з округлою або серцеподібною основою, широко- або вузьколанцетні, завдовжки 3-9 см, завширшки 0,7-1,5 см, спрямовані до стебла під прямим кутом, кожна наступна пара листків розміщена до попередньої хрест-навхрест.

У пазухах верхніх зближених листків квітки зібрані напівзонтиками, які утворюють видовжену колосоподібну волоть. Квітки двостатеві, актиноморфні, з подвійною оцвітиною. Чашечка трубчаста, 12- зубчаста, із зубцями різної форми та довжини: шилоподібні зубці вдвічі довші за трикутні; зовні вкрита жорсткими волосками, на дні її виділяється нектар. Віночок шестипелюстковий, пурпуровий або рожевий. Пелюстки вільні завдовжки до 10 мм. Андроцей із 12 тичинок, з яких шість довгих та шість коротких. Гінецей з головчастою приймочкою. Квітки із вираженою гетеростилією, яка проявляється у наявності трьох типів квіток: із стовпчиком коротким, довгим, середньої довжини; в кожній квітці пиляки довгих і коротких тичинок та приймочки стовпчика розміщені на різній висоті, утворюючи три яруси. Формула квітки - *К6С6А6+6G(2). Цвіте в червні-серпні. Плід - двогнізда коробочка, завдовжки до 4 мм, та завширшки 2 мм, коротша за чашечку, що залишається біля плодів. Розмножується вегетативно та насінням.

Рослина дубильна, декоративна, лікарська, кормова, медоносна. Нею живляться цистоутворюючі нематоди, жуки-листоїди, бобри.

Зростає по берегах річок, озер, на вологих заливних луках по всій Україні.

Плакун прутоподібний (Lythrum virgatum Ь.). Багаторічна трав’яна рослина, заввишки 40-120 см; улігінозофіт, ентомофіл, анемохор, епізоохор. Кореневище вкорочене, потовщене, здерев’яніле. Стебло прямостояче, слабко розгалужене, чотиригранне, голе. Нижні листки супротивні, верхні чергові, вузьколанцетні, біля основи клиноподібні, косо догори спрямовані. Опушення на стеблі та листках відсутнє.

Суцвіття - негуста колосоподібна волоть, квітки зібрані напівзонтиками в пазухах верхніх листків. Квітки двостатеві, актиноморфні, з подвійною оцвітиною. Зубці чашечки однакової довжини або шилоподібні. Віночок рожевий. Цвіте в червні-серпні. Плід - коробочка. Розмножується вегетативно та насінням.

Рослина дубильна, кормова, лікарська, медоносна, декоративна. Зростає по берегах водойм, на болотах, заболочених луках. Поширена по всій Україні.