БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Росичкові (Droseraceae)

Болотні або водні трав’яні рослини або напівкущі. Надзвичайно рідкісні і надзвичайно цікаві своєю біологією комахоїдні рослини. У трав’янистих форм листки зібрані у прикореневу розетку, покриті різними залозистими волосками, щетинками або іншими виростами, що здатні виділяти клейку рідину, що містить фермент, який за своєю дією нагадує пепсин і здатний перетравлювати білкові речовини. Квітки двостатеві, актиноморфні, поодинокі або в китицях, з чотири- чи п’ятичленною подвійною оцвітиною і найчастіше з такою ж кількістю тичинок. Маточка формується з трьох-п’яти плодолистків, з верхньою одно- або двогніздою зав’яззю. Стовпчиків три-п’ять.

Формула квітки *K4-5C4-5A5_20G(3-5). Плід - коробочка, що розкривається трьома-п’ятьма стулками.

Налічує п’ять родів і 110 видів, поширених в Євразії, Середземномор’ї, Австралії. В Україні родина представлена двома родами і чотирма видами.

Рис. 131. Альдрованда пухирчаста

Альдрованда пухирчаста (Aldrovanda vesiculosa L.). Багаторічна трав’яна комахоїдна рослина, що плаває на поверхні води, з горизонтально розміщеним ниткоподібним стеблом завдовжки 5—15 см, без коренів (рис. 131).

Листкорозміщення кільчасте. Листки маленькі, кільчасті по шість-дев’ять у кільці, біля основи зрослі. Черешок листка широкий, на верхівці вкритий шістьма шилоподібними щетинками. Листкова пластинка утворена двома напівкруглими частинами, які закриваються по середній жилці від дотику до них. Таким способом потрапляють до них дрібні личинки водних тварин та інші форми зоопланктону, якими живиться рослина. На листках розміщено по кілька шилоподібних щетинок.

Квітки поодинокі, діаметром 5—6 мм, розташовані в пазухах листків. Пелюстки білі, маленькі, завдовжки 4—5 мм, на квітконіжках набагато довших за листки. Стовпчиків — п’ять. Формула квітки — *K5C5A5G(s). Плід — куляста одногнізда коробочка. Насінина яйцеподібна, чорна, гладенька, завдовжки біля 1 мм. Цвіте над водою в червні-липні.

Поширена спорадично в Прикарпатті, на Поліссі, в Лісостепу і Степу в стоячих водоймах (озерах) і в річках (у водозборі Дніпра, гирлі Дунаю). Вид знаходиться під охороною, занесений до «Червоної книги України».