БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Куширові (Ceratophyllaceae)

Багаторічні трави, що плавають у товщі води, позбавлені коренів. Завжди занурені у воду цілком і ніколи не зростають на суші. Мають поодинокі пазушні гілки, членисті ламкі тонкі стебла й кільчасторозміщені сидячі листки без прилистків, вилчасторозсічені на ниткоподібні хрящуваті сегменти. Точки росту стебел до осені прикриваються зближеними і темно- зеленішими, ніж інші, листками, які, на думку деяких ботаніків, можуть розглядатись як аналоги зимових бруньок. Зимою вони зберігаються на дні, а весною з них виростають нові рослини. Куширові мають оптимально виражене облистнене стебло, яке припіднімається у воді. Листки сидячі багатократно дихотомічнорозсічені, розміщені мутовчасто, ніколи не піднімаються на поверхню води. їхні кінцеві частки від лінійних до ниткоподібних, часто дрібнопилчасті по краю і жорсткої консистенції. Однак, на відміну від усіх інших представників порядку вони характеризуються слабким розвитком провідної системи. Поглинання мінеральних речовин у них здійснюється всією поверхнею тіла рослини. Редукція ксилеми в процесі пристосування до водного способу життя зайшла так далеко, що трахеїди повністю втратили функцію проведення води і перетворились у повністю позбавлених лігніфікації запасаючі клітини, в яких відкладається крохмаль.

Квітки дрібні, невиразні, сидячі, одностатеві, безпелюсткові, в редукованих суцвіттях. Тичинкові й маточкові квітки розміщені на різних вузлах рослини; запилення підводне.

Оцвітина проста, чашечковидна: у тичинкових квіток з 12 (8-15) білуватих, а в маточкових - з дев’яти-десяти зеленуватих листочків, зрослих біля основи. Деякі ботаніки вважають, що це не чашолистки, а приквітнички і, що квітки куширових позбавлені оцвітини. Тичинок 10-16 (5-27), вільних, розміщених спірально на випуклому квітколожі; з коротким нитками і довгими в’язальцями. Пилкові зерна крупні, видовже- но-округлі, безапертурні, з тонкою екзиною і слабовираженою скульптурою поверхнею. У маточковій квітці один плодолисток. Зав’язь верхня, одногнізда, з єдиним ортотропним висячим насінним зачатком. Стовпчик маточки довгий і гострий, залишається біля плода у вигляді колючки. Формули квіток: тичикової - *P8–15A5–27, маточкової - *P9–10G1. Плід - горішок. Іноді плід з крилоподібною облямівкою або двома-чотирма додатковими колючками. Насінина з великим зародком і м’ясистими сім’ядолями, без ендосперму й перисперму. Насіння з тонкою шкіркою.

Куширові ростуть на різних глибинах, причому межа глибини його зростання іноді доходить до 9 м. Рослини тіньолюбні, надзвичайно чутливі до світла. На оптимальній глибині часто розвивають велику біомасу, витісняючи усі інші рослини і формуючи зарості, які нерідко утрудняють рух човнів.

Родина монотипна, представлена одним родом, який налічує 10 видів, поширених майже по всій земній кулі, крім Арктики і Антарктиди. В Україні відомо чотири види.

У культурі кушири використовують як акваріумну рослину, а також як водну рослину в садових ставках. Він більше підходить для холодноводних акваріумів. Листки куширів мають здатність очищати воду. Це явище може бути використано акваріумістами як природний фільтр.

Усі види куширу є кормом для риб, зокрема коропових; бокоплавів, вузькокрилих молей, річкових раків і водоплавних птахів, у тому числі й домашніх.

Кушир донський (Ceratophyllum tanaticum Sapjeg.). Багаторічна рослина, завдовжки 30-100 см, гідрофіт, гідрофіл, гідрохор, орнітохор. Корені відсутні. Стебло гладеньке, надзвичайно тонке, ниткоподібне, дихотомічно розгалужене. Листки світло-зелені, завдовжки 1,0-1,5 см, зібрані по чотири-шість (вісім) у густих кільцях, багаторазово вилчасторозсічені на 8-15 ниткоподібних, віддалено-зубчастих часток.

Квітки роздільностатеві, рослина однодомна. Плід - горішок, 5 мм, по краю зуочасто-крилатии, овальнии, сплющении, з двома сплющеними колючками біля основи. Цвіте в травні під водою. На відміну від інших видів цього роду, вирізняється високою насіннєвою продуктивністю, що пов’язано із приуроченістю до мілководних екотопів, які пересихають у кінці вегетаційного сезону.

Рослина рідкісна, реліктова, потребує охорони. Зростає на болотах, в озерах, що добре прогріваються. Відома в Лісостепу (Черкаська область Чорнобаївський район, окол. с. Велика Буромка в долині р. Сули; Харківська обл, Зміївський район, с. Лиман водойми урочища «Горіла долина») та Степу (Дніпропетровська область, окол. м. Новомосковськ, р. Самара; Херсон).

Кушир напівзанурений або підводний (Ceratophyllum submersum Cham.). Багаторічна рослина, завдовжки 20-30 (100) см, гідрофіт, гідрофіл, гідрохор, орнітохор. Корені відсутні. Стебло ниткоподібне, у верхній частині дихотомічно розгалужене. Листки світло-зелені (іноді червонуваті або коричнюваті), по чотири-вісім (десять) у мутовках, завдовжки 2-3 см, вилчасто-трійчас- торозсічені на ніжні, ниткоподібні, віддалено шипуваті, зубчасті частки.

Квітки роздільностатеві, рослина однодомна. Плід - горішок, має лише верхівкову колючку. Цвітіння підводне. Цвіте під водою в червні- вересні. Вегетативне розмноження переважає над насіннєвим.

Поширений спорадично у водоймах басейнів Дніпра, Сіверського Дінця та Південного Бугу.

Кушир плоскоостий (Ceratophyllum platyacanthum Cham.). Багаторічна рослина, завдовжки 30-100 см, гідрофіт, гідрофіл, гідрохор, орнітохор. Корені відсутні. Стебло ниткоподібне, дихотомічно розгалужене у верхній частині. Листки темно-зелені, по шість-вісім у мутовках, завдовжки 1,52,0 см, вилчасто одно-, дворозсічені на ниткоподібні частки.

Квітки роздільностатеві, рослина однодомна. Плід - горішок, завдовжки 4-5 мм, видовжено-овальний, з плоским крилоподібним, зубчастим краєм, трьома основними довгими шилоподібними виростами і двома короткими додатковими. Цвіте під водою в червні-вересні.

Поширений спорадично, переважно у водоймах басейну Дніпра, на Поліссі (Київ), у Степу (Маріуполь, Херсон).

Кушир занурений (Ceratophyllum demersum L.). Багаторічна занурена водна рослина, заввишки 20-100 см, гідрофіт, гідрофіл, гідрохор, орнітохор, антропохор (рис. 105). Корені відсутні, але рослина заякоряється у придонному мулі за допомогою нижньої частини пагона, який у даному разі втрачає зелений колір. Стебла

ниткоподібні, дихотомічно розгалужені, ламкі. Листки темно-зелені, жорсткі, завдовжки 1,5-2,0 см, зібрані кільцями на стеблі по чотири-десять, вилчастоод- но-, дворозсічені, шипувато- зубчасті ниткоподібно-лінійні частки, з розсіченими по краю тонкими зубчиками.

Рис. 105. Кушир занурений.

Довжина міжвузль зменшується до верхівки пагона і становить 1,0-1,5 (2,5) см. Зближені потовщені кільця листків утворюються восени на верхівках укорочених пагонів, нагадуючи туріони. Вегетативне розмноження переважає над генеративним, частіше можна знайти рослину у стані вегетації.

Квітки надзвичайно дрібні, роздільностатеві, знаходяться під водою в пазухах листків. Рослина однодомна. Оцвітина редукована. Тичинкові квітки в пуп’янках червонуватого кольору, розміщені купками у вигляді дрібних розеток на вузлах у пазухах листків. Маточкові - поодинокі в пазухах листків. Плід однонасінний, довгастий або довгасто-овальний горішок, завдовжки до 5 мм з трьома колючками: верхівковою, яка дорівнює плоду або довша за нього та двома бічними, спрямованими донизу. Плоди дозрівають у воді. Цвіте в червні-вересні.

Вегетативне розмноження (фрагментами пагонів) переважає над насіннєвим. Восени формуються спеціалізовані органи вегетативного розмноження - вкорочені, завдовжки 2-2,5 см пагони із зближеними міжвузлями та потовщеними, за рахунок накопичення крохмальних зерен, листками. Однак справжні туріони не виявлені.

Цим видом живляться черевоногі молюски (ставковики, гідробії), прісноводні креветки, річкові раки, водні ослики, бокоплави, комахи (плавунці, водолюби, вузькокрилі молі, лускокрилі, двокрилі, в тому числі комарі), риби (з родини коропові), птахи (з родини пастушкові, а також гуси, качки), нутрії.

Зростає в прісноводних стоячих, малопроточних і проточних водоймах на глибині (20) 50-100 (250) см по всій Україні.

Рослина придатна для холодноводих акваріумів.