БІОХІМІЯ - Підручник - Остапченко Л. І. - 2012

Розділ 15. ІНТЕГРАЦІЯ МЕТАБОЛІЧНИХ ШЛЯХІВ. ГОРМОНИ

15.10.Статеві гормони

15.10.1.Синтез чоловічих статевих гормонів

Попередником у синтезі статевих гормонів є холестерол, який або надходить із плазми у складі ЛПНЩ, або синтезується в клітинах статевих залоз із ацетил-КоА. Відщеплення бічного ланцюга холестеролу та утворення прегненолону є реакцією, швидкість якої зумовлює швидкість синтезу гормонів загалом і стимулюється ЛГ.

Перетворення прегненолону в тестостерон каталізують п'ять мікросомальних ферментів. Відомо два шляхи перетворення, з яких один (через утворення прогестерону) переважає в сім'яниках людини:

image773

Тестостерон циркулює в крові у зв'язаному стані - з білками альбуміном і специфічним β-глобуліном. Лише 2 % гормону міститься в крові у вільному стані, і саме ці молекули є біологічно активними. Тестостерон є попередником більш активного андрогену дигідротестостерону. Перетворення відбувається в сім'яних канальцях, передміхуровій залозі, шкірі, зовнішніх статевих органах за участю цитоплазматичного ферменту НАДФН-залежної 5а-редуктази.

Фізіологічна дія андрогенів різна в певні періоди життя. Андрогени вже в ембріональному періоді розвитку суттєво впливають на диференціацію чоловічих статевих залоз та інших тканин. Андрогени мають потужну анаболічну дію, стимулюючи синтез білків. Крім того, вони стимулюють клітинний поділ і в пре- пубертатний період приводять до збільшення лінійних розмірів тіла (різкого), скелетних м'язів, росту кісток, викликають зміни структури шкіри, зниження тембру голосу.