БІОХІМІЯ - Підручник - Остапченко Л. І. - 2012

Розділ 15. ІНТЕГРАЦІЯ МЕТАБОЛІЧНИХ ШЛЯХІВ. ГОРМОНИ

15.10.Статеві гормони

Статеві гормони синтезуються в основному в статевих залозах жінок (яєчниках) (рис. 15.14) і чоловіків (сім'яниках) (рис. 15.15). Існує дві групи жіночих статевих гормонів: естрогени (основний представник - естрадіол) і прогестини (основний представник - прогестерон). Естрадіол синтезується переважно у фолікулах . Попередником цих гормонів також виступає холестерин.

image771

Рис. 15.14. Структура жіночих статевих гормонів

Синтез і секрецію статевих гормонів регулюють фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) і лютеїнізуючий гормон (ЛГ) гіпофіза, які, у свою чергу, регулюються гонадоліберином гіпоталамуса. Гонадотропні гормони діють через мембранні рецептори, спряжені з аденілатциклазою.

image772

Рис. 15.15. Структура чоловічих статевих гормонів:

А - тестостерон, Б - дигідротестостерон, В – андростендіол

У чоловіків ЛГ, зв'язуючись з рецепторами клітин Лейдіга, стимулюють утворення тестостерону, а ФСГ, зв'язуючись з рецепторами клітин Сертолі в сім'яниках, - сперматогенез. Тестостерон блокує за механізмом зворотного зв'язку синтез і секрецію гонадоліберину й гонадотропних гормонів гіпофіза. Гальмування секреції ФСГ відбуваються піл впливом білка інгібіну, який виробляється клітинами Сертолі. ФСГ стимулює синтез цього білка, який за механізмом зворотного зв'язку гальмує подальшу секрецію ФСГ.