БІОХІМІЯ - Підручник - Остапченко Л. І. - 2012

Розділ 8. ВІТАМІНИ

8.3.Водорозчинні вітаміни

8.3.10.Вітаміноподібні речовини

Це різноманітні хімічні сполуки, що мають вітамінні властивості, але частково синтезуються в організмі й іноді входять до складу тканин (рис. 8.23).

image466

Рис. 8.23. Вітаміноподібні речовини:

А - пангамова кислота; Б - інозитол; В - оротова кислота

Вітамін Р (біофлавоноїди, поліфеноли) - це група речовин, яка має у своєму складі дифенілпропановий вуглецевий "кістяк" хромону або фловону. Характерною рисою їхньої структури є наявність подвійних зв'язків, а також кето- і гідроксигруп у циклах і залишки цукрів. До них відносять катехіни, лейкоантоціани, флавонони, флавоноли (наприклад, рутин), антоціани. Представником флавононів є гесперидин (цитрин), який отримують із цедри цитрусових. Рутин одержують з листя гречки, катехін - із листя чаю. Найважливішою біологічною властивістю цих сполук є здатність підтримувати еластичність і стійкість капілярів, зменшувати їхню проникність. Сполуки з Р-вітамінною активністю дуже поширені в природі й зустрічаються в тих самих продуктах, що й вітамін С. Один із шляхів їхнього впливу на судинну систему - через ендокринні залози. Поліфеноли можуть захищати від окиснення адреналін, який стимулює роботу гіпофіза, який, у свою чергу, збуджує секрецію кортикостероїдів. Інший вид капіляростійкої дії вітаміну Р полягає в його інгібуванні активності гіалуронідази. При цьому накопичується гіалуронова кислота, необхідна для зміцнення сполучної тканини та стінок судин.

Інозитол (мезоінозитол, міоінозитол). Цей шестиатомний циклічний спирт, похідне циклогексану, дуже розповсюджений у тваринному й рослинному світі. Найчастіше він входить до складу рослин у вигляді фосфорних ефірів - фітину, утворюється в результаті циклізації молекули глюкози. Фітин є сумішшю кальцієвих і магнієвих солей гексофосфорного ефіру інозитолу. Із дев'яти можливих стереоізомерів інозиту біологічну активність має мезоінозитол - препарат, виділений уперше з м'язів. Інозитол необхідний для росту мікроорганізмів, для нормального розвитку й життєдіяльності тварин. У людини недостатність інозитолу практично не спостерігається. В організмі людини і тварин інозитол використовується для синтезу фосфогліцеридів, а саме фосфатидилінозитолу, має сильний ліпотропний ефект.

Вітамін U (метилметіонін) - активна форма метіоніну. У великих кількостях міститься в соках сирих овочів, особливо капустяних. Зі спаржі й свіжих томатів отриманий кристалічний препарат, який у тисячу разів активніше капустяного соку. Метил- метіонін має стимулюючу дію при ушкодженні слизуватих оболонок шлунково-кишкового тракту. Цей ефект, мабуть, зумовлений тим, що метилметіонін є активним донором метильних груп; він також бере участь у синтезі холіну та креатину.

Вітамін В 13 (оротова кислота) - похідне піримідину. Ця сполука здатна підсилювати ріст мікроорганізмів і вищих тварин. У птахів і ссавців оротова кислота синтезується з аспарагінової кислоти й карбамоїлфосфату при синтезі нуклеїнових кислот. При введенні ззовні вона підсилює анаболічні процеси й завдяки цьому стимулює ріст рослин і тварин. Оротат калію застосовують при хворобах печінки, серця, деяких видах анемії.

Вітамін В 15 (пангамова кислота) - це складний ефір α-глюконової кислоти і диметилгліцину. Ця кислота поліпшує ліпідний обмін, запобігає жировій інфільтрації печінки. Вона також сприяє синтезу креатинфосфату, активізує окисні процеси в організмі, здійснює детоксикуючу дію при отруєннях хлорорганічними сполуками, антибіотиками тетрациклінового ряду, алкоголем, наркотиками.