БІОХІМІЯ - Підручник - Остапченко Л. І. - 2012

Розділ 8. ВІТАМІНИ

8.3.Водорозчинні вітаміни

8.3.4.Вітамін РР — ніацин, нікотинова кислота, нікотинамід

Хімічна будова й фізико-хімічні властивості. Вітамін РР - це сполука піридинового ряду, що містить карбоксильну або амідну групу (рис. 8.15). Уперше нікотинову кислоту одержали, окиснюючи алкалоїд із тютюну - нікотин, і дали відповідну назву. Біологічне значення речовини було з'ясовано в 1935 р. після виділення чистого НАДФ з еритроцитів. Нікотинамід - безбарвні кристали з температурою плавлення 131-132 °С, дуже добре розчинні у воді.

image456

Рис. 8.15. Вітамін РР

Біохімічні функції. Нікотинова кислота й нікотинамід необхідний для біосинтезу двох коферментів - нікотинамідаденінди- нуклеотиду (НАД+, NAD+) і нікотинамідаденіндинуклеотид-фосфату (НАДФ+, NADP+), які входять до складу великої кількості дегідрогеназ, що каталізують окисно-відновні реакції (рис. 8.16).

НАД і НАДФ, на відміну від флавінових нуклеотидів, не утворюють ковалентних зв'язків з апоферментом, є сильнішими відновниками і не здатні безпосередньо окиснюватися киснем. Синтез НАД в організмі відбувається у два етапи:

image457

Рис. 8.16. Структура НАД і НАДФ.

Спочатку нікотинамід приєднується до фосфорибозилпірофосфату (ФРПФ) за участю специфічної фосфорилази, а потім до утвореного нікотинамідмононуклеотиду приєднується АМФ, донором якого є АТФ.

НАДФ утворюється шляхом фосфорилювання НАД за допомогою НАД-кінази (рис. 8.16). До НАД-залежних ферментів належать, наприклад, алкогольдегідрогеназа, лактатдегідрогеназа, малатдегідрогеназа тощо.

Потреба у вітаміні й поширення у природі. Дефіцит ніацину приводить до захворювання на пелагру, для якого характерні три основні ознаки: ураженням шкіри (дерматити), травного тракту (діарея) і порушенням нервової діяльності (деменція). Специфічні дерматити розвиваються симетрично на ділянках шкіри, які зазнають впливу сонячних променів. Ураження травного тракту супроводжується нудотою, болями в області живота, а також запаленням ясен, язика; ураження мозку - головними болями, запамороченням, підвищеною подразливістю, депресіями. Основним джерелом вітаміну для людини є печінка, м'ясо, гречана крупа. Добова потреба - 15-25 мг. Надлишкова кількість, отримана з їжею або при ін'єкціях викликає гіперемію шкіри, свербіння, висипання, диспепсію, порушення функції печінки. Вітамін РР може синтезуватися з триптофану - з 60 молекул амінокислоти утворюється 1 молекула вітаміну.