БІОХІМІЯ - Підручник - Остапченко Л. І. - 2012

Розділ 8. ВІТАМІНИ

8.3.Водорозчинні вітаміни

8.3.5. Вітамін В5 — пантотенова кислота

Будова й фізико-хімічні властивоті. Пантотенова кислота являє собою амід α,γ-дигідрокси-β,β-диметилмасляної кислоти (пантоєвої кислоти) і β-аланіну (рис. 8.17, А). Це речовина світло- жовтого кольору, добре розчинна у воді, легко гідролізується під впливом лугів і кислот.

Свою біологічну роль виконує, утворюючи сполуки з речовинами, що містять сульфгідрильну групу. Наприклад, пантотеїнтіоетаноламід пантотенової кислоти - є ростовою речовиною для деяких бактерій. В організмі людини пантотенова кислота входить до складу коферменту ацилування - КоАБИ, та 4-фосфопантотеїну - коферменту пальмітоїлсинтази.

Уперше речовину, необхідну для реакцій ацилювання, виділив із печінки Ліпман і назвав коферментом А (рис. 8.17, Б).

Біохімічні функції. Синтез коферменту А починається з фосфорилювання вітаміну і включає стадії приєднання цистеїну, його декарбоксилування, з'єднання з АМФ і фосфорилювання рибози. Кофермент А бере участь в активації жирних кислот на зовнішній поверхні мітохондрій, у реакціях β-окиснення жирних кислот, синтезі ліпідів, синтезі ацетилхоліну. У вигляді пантетеїнфосфату вітамін входить також до складу ацилпереносного білка (АПБ) - ключового компоненту системи синтезу жирних кислот.

Потреба у вітаміні й поширення у природі. Дефіцит вітаміну зустрічається рідко, оскільки пантотенова кислота міститься в багатьох продуктах рослинного та тваринного походження. При його нестачі розвиваються дерматити, депігментація волосся, шерсті, алопеція. Вітамін не стійкий до дії високих температур, 30-40 % руйнується під час термічної обробки їжі. Міститься у дріжджах, молоці, печінці, яйцях, пшеничному борошні. Добова потреба становить 10-12 мг.

image458

Рис. 8.17. Пантотенова кислота (А) і кофермент А (Б)