ЗООЛОГІЯ НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК - Є. О. Неведомська - 2013

ЛЕКЦІЯ 8. ТИП ПЛОСКІ ЧЕРВИ (Plathelmintes)

Цікаво знати, що

- За несприятливих умов планарія розпадається на частинки, які не гинуть. Коли умови нормалізуються, кожна така частинка регенерує в цілий організм.

- Планарія має дивовижну здатність переживати голод, понад рік обходячись без їжі. При цьому тіло її зменшується (у 300 разів!) — вона немовби поїдає сама себе. Клітини одна за одною самі пересуваються до кишечнику і перетравлюються. Коли планарія знаходить поживу, вона швидко відновлює свій звичайний розмір.

- У війчастих червів високо виражена здатність до регенерації: навіть із 1/280 тіла планарії можна відновити цілий організм.

- Яйця ехінокока дуже стійкі до температурних і метеорологічних коливань: вони переносять 12-денне висушування або перебування у воді. При температурі від -1°С до +2° С яйця залишаються життєздатними протягом 116 днів.

Важливо знати, що

- При ураженні бичачим ціп’яком у людини розвивається загальна слабкість, нервовість, виникають головні болі, порушується робота органів травлення. Усе це виснажує людину, негативно позначається на її працездатності і, звичайно, призводить до погіршення здоров’я.

- Свинячий ціп’як може жити у кишках людини кілька років, викликаючи зниження апетиту, нудоту, болі під грудьми, розлади процесу травлення, схуднення.

- У боротьбі з ціп’яками важливе значення має своєчасне виявлення і вибраковування заражених цистицерками туш тварин або знешкодження ураженого м’яса високою (60-70°С) температурою, концентрованим розчином солі, заморожуванням при температурі — 10-15°С.

- Тварин, що загинули від ехінококозу, слід спалювати або закопувати на визначену санітарними службами глибину, щоб вони не стали джерелом зараження собак, вовків лисиць.

Еволюційний процес

- Сучасним нащадком реліктової фауни перших багатоклітинних є тріхоплакс (Trichoplax adhaerens), тіло якого складається з двох шарів клітин. За теорією А. В. Іванова про походження турбелярій, саме тріхоплакс за будовою тіла був попередником (пращуром) безкишкових турбелярій.

- Від стародавніх ацеломічних (відсутній целом) турбелярій виникли прямокишкові турбелярії , від яких в свою чергу взяли початок паразитичні форми плоских червів. Так доказом цього є наявність війчастого епітелію та прямого кишечника у личинок трематод і моногеней — класів паразитичних червів.