ЗООЛОГІЯ з основами екології - Г.В. Ковальчук - 2003

Частина II. ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ – METAZOA

ТИП ГУБКИ-SPONGIA, АБО PORIFERA

Класифікація губок

Губок за будовою та складом їх скелету поділяють на 4 класи: 1. Вапнякові губки (С аlсіsроngіа); 2. Скляні губки (Hyalospongia); 3. Звичайні губки (Demospongia); 4. Археоціати (Archaeосуathа).

У представників класу Вапнякові губки скелет складається зі спікул СаСO3. Це виключно морські, невеликих розмірів мілководні поодинокі чи колоніальні губки. Є представники, побудовані по типу аскон, сикон, лейкон.

До класу Скляні губки належать морські, здебільшого глибоководні губки. Переважно поодинокі форми типу сикон, висотою до 50 см і більше. Мезохіл майже зовсім відсутній. Скелет побудований із голок SiO2. У губки монорафіс (Monorhaphis chuni) циліндричне тіло, висота якого близько 1 м, пронизане голкою у вигляді вісі, що має довжину 3 м і встромляється в ґрунт.

До класу Звичайні губки належить більшість представників, що населяють солоні та прісні водойми. Це колоніальні або поодинокі форми, побудовані за лейкоїдним типом. Скелет утворений спікулами із SiO2, з’єднаними спонгіном, або лише спонгіном. Належать губки кліони (родина Clionidae) які мають здатність просвердлювати ходи у вапняках, келих Нептуна {Poterion Neptuni) рогові губки (родина Spongiidae), бодяги (родина Spongillidae) та ін. У середній та нижній течії Дніпра помічено 7 видів бодяг: Spongilla lacustris, S. fragilis та ін.

Клас Археоціати - переважно вимерлі морські тварини, що відрізняються від справжніх губок монолітним скелетом і відсутністю спікул.