ЗООЛОГІЯ з основами екології - Г.В. Ковальчук - 2003

Частина II. ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ – METAZOA

ТИП ΧΟΡΔΟΒΙ - CHORDATA

ПІДТИП ХРЕБЕТНІ, АБО ЧЕРЕПНІ, - VERTEBRATA

КЛАС ЗЕМНОВОДНІ, АБО АМФІБІЇ, - AMPHIBIA

Поведінка земноводних

Поведінка амфібій нескладна, що відповідає організації центральної нервової системи. Основою поведінки є інстинкти (вибір середовища існування, добування їжі, захист, розмноження, турбота про потомство). Індивідуальний досвід у житті цих тварин відіграє неістотну роль, хоч вони і здатні до нескладної умовно-рефлекторної діяльності. Проте рефлекси виробляються повільно і швидко згасають.

У популяціях земноводні ведуть поодинокий спосіб життя, притримуючись обмеженої території. Так, у бурих жаб діаметр індивідуальних ділянок не перевищує 60 м. Чіткого розмежування індивідуальних ділянок не буває, що пов’язано із достатньою кількістю об’єктів живлення - дрібних безхребетних.

Утворення скупчень земноводних спостерігається в період розмноження та під час зимівлі. Під час міграцій до місць розмноження та зимівлі орієнтуються переважно за допомогою нюху. Важливу роль при цьому відіграє пам’ять про хімічний склад водойми, де тварина з’явилась на світ. Звуки, які відтворюються під час розмноження, також допомагають в орієнтуванні окремих особин.