ЗООЛОГІЯ БЕЗХРЕБЕТНИХ - Г. Й. Щербак - 2008

ЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

ПІДЦАРСТВО СПРАВЖНІ БАГАТОКЛІТИННІ (EUMETAZOA)

РОЗДІЛ ТРИШАРОВІ (TRIPLOBLASTICA), або БІЛАТЕРАЛЬНІ (BILATERIA) ТВАРИНИ

ПІДРОЗДІЛ СПІРАЛЬНІ (SPIRALIA)

ТИП М'ЯКУНИ (MOLLUSCA)

КЛАС ГОЛОВОНОГІ (CEPHALOPODA)

ПІДКЛАС НАУТИЛОІДЕЇ (ΝΑUTILOIDEA)

Наутилоідеї - група головоногих, для яких характерні наявність зовнішньої багатокамерної черепашки, двох пар зябер, чотирьох передсердь, чотирьох нирок і великої кількості щупалець без присосків. Нервова система у вигляді дуг, негангліонізована, очі простої будови.

У сучасній фауні головоногих підклас представлений лише одним родом - Кораблики (Nautilus) із шістьма видами, хоч відомо багато родів і видів вимерлих наутилоідей. Найвідоміший Nautilus pompilius (рис. 245, а) мешкає у тропічних частинах Індійського й Тихого океанів.

Наутилуси - неквапливі тварини, вони тримаються переважно в товщі води, занурюючись на глибину до 500-700 м, але можуть спливати й у поверхневі шари. Полюють вночі на невеличких раків та іншу не дуже рухливу здобич, але не гребують і падаллю. Для розмноження вони скупчуються на мілководдях коралових островів, де самки відкладають дуже великі (до 4 см) яйця, прикріплюючи їх поодинці до підводних предметів. З яєць вилуплюються дрібні наутилуси з добре розвиненою черепашкою, яка вже має кілька камер. Росте черепашка по вільному краю, утворюючи нові камери, в які послідовно перемішується тіло м’якуна.