ЗООЛОГІЯ БЕЗХРЕБЕТНИХ - Г. Й. Щербак - 2008

ЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

ПІДЦАРСТВО СПРАВЖНІ БАГАТОКЛІТИННІ (EUMETAZOA)

РОЗДІЛ ТРИШАРОВІ (TRIPLOBLASTICA), або БІЛАТЕРАЛЬНІ (BILATERIA) ТВАРИНИ

ПІДРОЗДІЛ СПІРАЛЬНІ (SPIRALIA)

ТИП М'ЯКУНИ (MOLLUSCA)

КЛАС ДВОСТУЛКОВІ (BIVALVIA)

НАДРЯД ПЕРЕГОРОДЧАСТОЗЯБРОВІ (SEPTІВRANСНІА)

Морські, переважно глибоководні м'якуни. Вони зустрічаються лише в морях з океанічною солоністю, тому в Чорному морі їх немає. Зябра в них редуковані, перетворені на м'язисту перегородку (септу), яка поділяє мантійну порожнину на верхній і нижній відділи. Функцію дихання виконує внутрішня поверхня мантійної порожнини, яка пронизана кровоносними судинами. Ці м'якуни - хижаки, різкими "вдихами" вони затягують у мантійну порожнину дрібних планктонних тварин.

Типовим представником цього надряду є рід Cuspidaria (рис. 226).

Рис. 226. Схема будови перегородчастозябрового м'якуна куспідарії (із Зацепіна зі співавт.):

1 - увідний сифон; 2 - вивідний сифон; З - анальний отвір; 4 - задній м'яз-замикач;

5 - верхня (надзяброва) камера мантійної порожнини; 6 - маківка; 7 - печінка;

8 - передній м'яз-замикач; 9 - рот; 10 - ротові лопаті; 11 — нога; 12 - пори в зябровій септі; 13 - зяброва септа;

14 - нижня (підзяброва) камера мантійної порожнини; 15 - перегородка; 16 - сифональний ретрактор

Двостулкові м'якуни відіграють важливу роль у морських і прісноводних біоценозах. Як дорослі, так і їхні личинки є важливими ланками в ланцюгах живлення. Дорослих двостулкових споживають морські зірки, хижі черевоногі та головоногі м'якуни, риби, птахи, ссавці. Личинками живляться всі планктонні фільтруючі організми. Двостулкові є найефективнішими фільтраторами, які очищають воду.

Практичне значення двостулкових зумовлено тим, що багато видів людина здавна споживає як висококалорійну та смачну їжу (устриці, мідії, морські гребінці тощо). Крім того, черепашки деяких м'якунів використовують для виготовлення прикрас, гудзиків, для інкрустаційних робіт. Перлові скойки дають цінні перла. Проте деякі види м'якунів є шкідливими для людини, наприклад, прісноводна дрейсена вкриває днища суден, що уповільнює їхній хід, а також оселяється в турбинних решітках електростанцій, у трубах водогонів тощо, перешкоджаючи їхній нормальній роботі.