ЗООЛОГІЯ БЕЗХРЕБЕТНИХ - Г. Й. Щербак - 2008

ЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)

ПІДЦАРСТВО СПРАВЖНІ БАГАТОКЛІТИННІ (EUMETAZOA)

РОЗДІЛ ТРИШАРОВІ (TRIPLOBLASTICA), або БІЛАТЕРАЛЬНІ (BILATERIA) ТВАРИНИ

ПІДРОЗДІЛ СПІРАЛЬНІ (SPIRALIA)

ТИП КІЛЬЧАСТІ ЧЕРВИ (ANNELIDA)

ПІДТИП БЕЗПОЯСКОВІ (ACLITEIJATA)

КЛАС БАГАТОЩЕТИНКОВІ (POLYCHAETA)

ПІДКЛАС БРОДЯЧІ (ERRANTIA)

До цього підкласу належать переважно вільноживучі хижі поліхети або рідше - детритофаги. Вони мають добре розвинені органи чуття, переважно гомономну сегментацію тулуба, параподії вздовж усього тіла, часто добре розвинені зябра. Більша частина бродячих поліхет живе на поверхні дна, проте деякі види утворюють слизові трубки або зариваються у фунт; є й плаваючі (пелагічні) форми.

Пелагічні види - переважно хижаки з міцними щелепами в букальному відділі. їхні параподії не мають щетинок і видозмінені на своєрідні плавці. У бентосних форм є типові двогіллясті параподії з довгими щетинками, призначеними для повзання. Серед них найпоширенішими є представники родини Nereidae, які зустрічаються в усіх морях світу. У північних морях численними видами є Nereia pelagica 20 см завдовжки (рис. 166) та більший (до 40 см) - N. virens, тіло якого забарвлене в зелені тони й переливається всіма кольорами райдуги. Кілька видів цього роду живуть у Чорному та Азовському морях (N. culiifera, N. succinea, Ν. diversicoΙοή. Нереїди мешкають у норах, які риють у мулі й піску, вони є поліфагами й живляться як рослинною, так і тваринною їжею. Один тропічний вид роду Lycastopsis живе на плантаціях бананів і какао й живиться гнилим листям і солодкими плодами.

До бентосних поліхет належать також види родини Aphroditidae. Це хижі тварини, вони мають коротке плескате тіло з двома рядами великих лусок на спині. Під луски самки відкладають яйця й носять їх там до виходу личинок. У північних морях часто зустрічаються Harmothoe та Lepidonotus (рис. 175), а також досить великий (близько 10 см) ХИЖИЙ черв - морська миша (Aphrodite aculeata), вкритий довгими блискучими щетинками. До бентосних форм належать також численні види ряду Eunicemorpha, серед них най відомішим є палоло, про якого вже згадувалось вище (рис. 171). Сюди ж належать представники родин Protodrillidae та Polygordiidae, що мають простішу будову, ніж інші поліхети. Це порівняно дрібні черви (від 1 мм до 8 см), замість параподій у них є або пучечки щетинок (Saccocirrus), або кільця війок (Protodrilus), а в Polygordius (рис. 172, в) відсутні і війки, і щетинки. Вони живуть на незначних глибинах у піщаному ґрунті, пересуваючись поміж піщинками.

Рис. 175. Бродяча поліхега Lepidonotus (з Гаєвського)