Зоологія хордових - підручник - Й. В. Царик - 2013

Розділ 5. НАДКЛАС ЧОТИРИНОГІ (НАЗЕМНІ ХРЕБЕТНІ) TETRAPODA, seu QUADRIPEDA.

АНАМНІЇ (ANAMNIA) й АМНІОТИ (AMNIOTA)

5.3. КЛАС ПТАХИ AVES

5.3.3. Систематика й характеристика представників головних рядів класу Aves

5.3.3.2. Надряд Типові, або Новопіднебінні птахи Neognathae

5.3.3.2.28. Ряд Дятлоподібні Piciformes

Об’єднує близько 400 (359) видів птахів масою від 6 до 300 г, які живуть переважно на деревах. Їжу збирають у кроні та на стовбурах, зрідка - на землі. Моногамні. Гніздяться у дуплах, деякі риють гніздові нори. Пташенята вилуплюються сліпі та голі, залишаються у гнізді, доки не почнуть літати. Ряд поділяють на шість родин, два підряди.

Підряд Примітивні дятлоподібні Galbulae налічує 170 видів, поширених у лісах і чагарникових заростях тропічної зони. Живляться плодами, насінням, різними комахами, у тому числі бджолами й осами, окремі види можуть перетравлювати віск. Деякі види - типові гніздові паразити. Роди Galbulidae та Bucconidae сучасні систематики виділяють у окремий ряд Galbuliformes.

Підряд Справжні дятли Pici об’єднує близько 200 видів птахів із типовою зовнішністю дятлів. Поширені в помірних і тропічних широтах обох півкуль. Дзьоб прямий, міцний. Два пальці ноги спрямовані вперед, а два — назад, кігті міцні, сильно зігнуті. Тонкий і довгий язик може висуватися на довжину дзьоба, щетинки на ньому

дають змогу витягати комах зі щілин. Під час пересування по стовбурах дятли чіпляються за нерівності кори і спираються на жорсткий хвіст. Різних комах збирають на стовбурах і гілках, видовбують їх з-під кори. Також живляться насінням. Одним із найбільших представників є жовна чубата Dryocopuspileatus (рис. 5.45, 28).