МІКРОБІОЛОГІЯ - М.Г. Сергійчук - 2008

Розділ 8. МІКРООРГАНІЗМИ І ДОВКІЛЛЯ

Мікроорганізми - це космополіти, які займають, здавалося б, найнедосяжніші куточки земної кулі. Вони визначаються на верхніх межах біосфери (20 км і більше), у надрах Землі і на глибинах морів та океанів, у гарячих гейзерах і в льодах Антарктиди.

Такому значному поширенню мікроорганізмів у природі сприяють їхні біологічні особливості, а саме: висока адаптація до умов існування; унікальні метаболічні властивості; швидке розмноження; відносно висока стійкість до впливу фізичних і хімічних факторів; мала маса клітин, яка робить можливим їх поширення за потоком повітря.

Отже, якщо поглянути на світ очима мікробіолога, то можна переконатись у тому, що практично немає природних місць, де б не зустрічались мікроорганізми. Відомий російський мікробіолог В. Омелянський писав, що мільярди мікроорганізмів розсіяні у природі, вони оточують нас скрізь. Невидимі, вони постійно супроводжують людину, втручаючись у його життя то як вороги, то як друзі. У великих кількостях вони присутні в їжі, яку ми споживаємо, у воді, яку п'ємо, у повітрі, яким дихаємо. Предмети, які нас оточують, наш одяг, тіло - все це буквально "кишить" мікробами.