СПЕЦІАЛЬНА ІХТІОЛОГІЯ - Р. С. Пентилюк - 2011

1.ПОХОДЖЕННЯ Й ЕВОЛЮЦІЯ КРУГЛОРОТИХ І РИБ. СИСТЕМАТИКА СУЧАСНИХ КРУГЛОРОТИХ І РИБ. ПІДТИП ЧЕРЕПНІ. ІНФРАТИП БЕЗЩЕЛЕПНІ (AGNATA). КЛАС КРУГЛОРОТІ

1.3. Підтип Черепні (Craniata). Інфратип Безщелепні (Agnata). Клас Круглороті (Cyclostomata)

1.3.2. Підклас Міксини (Myxini)

Міксини, на відміну від міног, відомі значно менше, хоча їх налічується стільки ж родів і видів, скільки і міног. Міксини - виключно морські тварини, вони не лише не заходять в річки, але і не зустрічаються в місцях із зниженою солоністю, гинучи при її зниженні вже до 25%.

Рот міксин позбавлений присмоктувальної воронки, зате обрамований двома парами вусиків. Отвори зябрових мішків в ряду видів відкриваються не назовні, а в загальний канал, вихідний отвір якого віднесений досить далеко назад. Нюховий мішок, в який веде носовий отвір, сполучається з порожниною глотки, що дозволяє міксинам дихати, втягуючи воду і через ніс. Очі в міксин недорозвинені і приховані під шкірою, тому в довкіллі вони орієнтуються, використовуючи дотик і нюх.

Розвиток в міксин, на відміну від міног - прямий. Вони відкладають всього 20-30 досить крупних (більше 2 см) і багатих жовтком яєць, з яких з часом виходять молоді міксини. Після нересту дорослі міксини не гинуть. Поширені міксини в різних морях, в помірних і субтропічних районах і зустрічаються в основному в дна на глибинах від 100 до 500 м, хоча можуть підніматися до поверхні і опускатися на глибину більше кілометра.

Міксини - хижаки, значну частину їх їжі може складати падаль, а також невеликі безхребетні - багатощетинкові черв'яки. Але нападають міксини і на живих риб, як на ослаблених, так і на здорових, приносячи неабиякий збиток рибальству і виїдаючи значну кількість риби, що попала в мережі.

Ферментів в слині міксин більше, ніж у міног, і вони зазвичай не обмежуються тим, що висмоктують кров жертви, присмоктуючись до неї зовні. Знайшовши відповідну жертву, міксина вигризає діру в її тілі і поступово проникає все глибше і глибше, врешті-решт залишаючи після своєї трапези в буквальному розумінні «шкіру та кістки». Розміри різних видів міксин варіюють від 20-30см до 1м.