БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Ситникові (Juncaceae)

Багаторічники, рідше однорічники, листки лінійні або циліндричні, піхвові. Суцвіття - щиток, волоть, головка або напівзонтик. Оцвітина шестичленна, плівчаста або шкіряста. Тичинок шість або три, гінецей з одного або трьох плодолистків, зав’язь верхня. Формула квітки: *Р3+3А3+3(3)G10. Плід - коробочка.

У флорі України є два роди, з яких на болотах трапляється тільки один рід - ситник (Juncus).

Ситник (Juncus) - найчисленніший рід, на земній кулі, трапляється понад 250 видів, а в Україні - 27 видів. Ситники, переважно, багаторічники, з потовщеними, циліндричними, плоскими або шилоподібними листками. Листки з відкритими піхвами. Суцвіття верхівкове, китицеподібне або напівзонтичне. Плід - тригранна, багатонасінна коробочка. Ситники здебільшого ростуть на заплавних і гірських луках, болотах, по берегах водойм, а деякі - на солончаках і солонцях. Місцями вони формують зарості, але практичне значення має тільки ситник бульбистий.

Ситник бульбистий (J. bulbosus L.). Рослина з прямостоячим або висхідним стеблом, у верхній частині галузистим, заввишки 2-15 (40) см, біля основи бульбоподібно потовщеним, утворює дрібні кущисті дернинки (рис. 189). Листки циліндричні, прикореневі коротші за стеблові, завдовжки 3-11 см. Верхні листки з тонкою пластинкою, завширшки 0,5 мм. Піхвові листки з довгими тупими вушками. Стеблових листків один-два, вони коротші за суцвіття. Квітки скупчені на гілочках суцвіття, двостатеві, листочки оцвітини світло-бурі або зеленкуваті. Тичинок три. Приквітки плівчасті, трохи довші за оцвітину, цвіте в травні-червні. Плід – довгаста коробочка, з коротким носиком.

Рис. 189. Ситник бульбистий

Зростає на лісових болотах, на болотистих луках, у канавах, невеликих ставках. Чутливий до пересихання. Поширений спорадично на Поліссі, зрідка в Закарпатті. Занесений до Червоної книги України.

Декоративна, кормова, берегозахисна рослина. Усі ситники низької кормової якості для водної фауни, за відсутності інших кормових рослин можуть поїдатись під час затоплення боліт деякими рибами, зокрема білим амуром.

З інших видів на Україні поширені малоцінні в господарському відношенні види ситників: ситник членистий (J. jamprocarpus Ehrh. et Hoffm), що відрізняється блискучими горішками, циліндричними, стебловими і прикореневими листками; ситник стиснутий (J. compressus Jacg), що має рідке зонтикоподібне суцвіття; ситник скупчений (J. conglomeratus L) висока рослина з головчастим суцвіттям; ситник пониклий (J. inflexus L) із борознистим стеблом, що легко здавлюється, ситник розлогий (J. Effuses L.).) з безлистими, гладенькими, м’якими іноді полеглими стеблами; ситник прирічковий (J. tenageia Ehrh. ɟt L) що має піхвові листки з двома вушками біля основи, листкові пластинки жолобчасті, лінійно-шилоподібні; ситник темноцвітий (J. aratus Krock) з чорно-бурими, блискучими листочками оцвітини.