БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Жабурникові (Hydrochariaceae)

Плаваючі або занурені у воду рослини, листки прикореневі або стеблові, різноманітної форми і розмірів. Суцвіття зонтикоподібне, або ж квітки поодинокі, здебільшого актиноморфні, двостатеві або роздільностатеві, і тоді рослина дводомна, тичинок три або багато, гінецей з трьох- шести плодолистків, рідше їх від 2 до 15. Зав’язь нижня. Формула квітки - * Р3+3 А3, 20G3-6(15). Плід ягодоподібний. У флорі України є чотири види, що належать до чотирьох родів.

Жабурник звичайний (Hydrocharis morsus-ranae L.). Багаторічна плаваюча рослина, стебла ниткоподібні, занурені, з бічними пагонами, на верхівках яких утворюються зимуючі бруньки (рис. 173). Вони вкриті слизом і легко прилипають до лапок птахів і ними розповсюджуються. Листки округлі або яйцеподібні з виразними жилками і двома великими плівчастими прилистками, черешкові, зібрані розеткою. Квітки роздільностатеві, внутрішні листочки оцвітини білі, зовнішні зелені, тичинкові квітки зібрані по декілька в одному покривальці, тичинок 12, зрослих біля основи. Маточкові квітки поодинокі, на довгих ніжках, приймочок шість. Цвіте в травні-липні.

Рис. 173. Жабурник звичайний

Рис. 174. Водянийрізак алоєвидний

Поширений по всій Україні у повільно текучих водах, ставках, канавах, озерах, заплавах. Декоративна, кормова, лікарська рослина. Хімічний склад листків не вивчений.

Але у народній медицині листки застосовують як заспокійливий при хворобливому статевому потязі і як протизапальний засіб.

Не рекомендують вживати у разі проносів і гіпотонії. Заготовляють в екологічно чистих місцях, бо рослина накопичує радіонукліди.

Поживний корм для білого амура, коропа.

Придатний для розведення в акваріумах, штучних водоймах.

Водяний різак алоєвидний (Statiotes aloides L). Багаторічна підводна рослина з укороченим стеблом і листками 15-45 см завдовжки, що підносяться над водою і зібрані розеткою (рис. 174). Листки тригранно-мечовидні, по краю шипувато- пилчасті. Суцвіття пазушні, квітконоси довгі, сплюснуті, покривало дволисте. Рослини дводомні. Внутрішні листочки оцвітини білі. Тичинкові квітки розташовані по декілька в одному покривалі, тичинок 10-15 з розвиненими пиляками і численними, ниткоподібними стамінодіями. Маточкові квітки сидячі, по одній-дві, приймочок шість. Цвіте в травні- серпні.

Росте у заводях, озерах, ставках розсіяно по всій Україні. Декоративна, кормова рослина. Придатна для розведення в акваріумах, декорування штучних водойм. Накопичує значну біомасу, застосовують як корм для свиней і добриво. У водоймах ним живляться черевоногі та двостулкові молюски, коропи, личинки двокрилих.

Елодея канадська (Elodea canadensis Michx.) Водна багаторічна рослина, стебла завдовжки до 30 см, розгалужені, занурені у воду, листки дрібні, довгасті або довгасто-яйцеподібні завдовжки до 10 мм, по краю дрібно-пилчасті, розміщені кільцями, з лускоподібними прилистками (рис. 175). Рослини дводомні, тичинкові рослини в Україні відсутні, маточкові квітки поодинокі, розташовані на довгих ніжках у пазухах листків, покриті дволопатевим покривальцем, досягають поверхні води. Оцвітина біла, приймочок три.

Рис. 175. Елодея канадська

Спорадично зустрічається по всій Україні, за винятком Карпат, Прикарпаття і Криму. Кормова, декоративна рослина. Занесена, походить з Північної Америки. Швидко розмножується вегетативно. Придатна для розведення в акваріумах, сприяє очищенню води, добрий корм для коропа, лина, вобли, свиней та інших тварин, ракоподібних, черевоногих та двостулкових молюсків, листками живляться личинки водних двокрилих, рівнокрилих, жуків, прямокрилих, метеликів, на них оселяються попелиці. В затоках, де є зарості елодеї канадської, гніздяться лебеді і чорні крячки. Прекрасний матеріал для лабораторних дослідженнь хлоропластів та руху цитоплазми у клітині. Не виносить засолення води та надлишку в ній солей заліза. У разі масового розмноження засмічує водойми, перешкоджаючи судноплавству, рибальству.

176. Валіснерія спіральна

Валіснерія спіральна (Vallisneria spiralis L.). Занурена у воду дводомна рослина, з повзучим кореневищем, вкороченим стеблом і розеткою довгих 25-75 см лінійних листків (рис. 176). Тичинкові квітки численні, дрібні, скупчені на верхівці квітконосного стебла кулястою головкою і вкриті однолистим покривальцем. Тичинок дві, одна з них -стамінодій. Під час запилення квітки відриваються і плавають на поверхні води. Маточкові квітки поодинокі, на довгих, пізніше спірально закручених ніжках, які досягають поверхні води. Листочків оцвітини три. Цвіте в червні-липні.

Трапляється у Південному Лісостепу, Степу в ріках Дніпро, Південний Буг, Дністер.

Валіснерія спіральна є однією із найпопулярніших акваріумних рослин, придатна для очистки міських стоків, її листками живляться карасі.