БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Шорстколисті (Boraginaceae)

Здебільшого трави, рідше кущі або дерева (в тропіках). Стебла ребристі. Листки чергові, прості, цілокраї. Як і стебла, вкриті переважно жорсткими волосками. Квітки в поодиноких завійках, актиноморфні або злегка зигоморфні, п'ятичленні, з п’ятилопатевим відгином; у зіві віночка часто є лусочки; віночок трубчастий або колесоподібний, тичинок п’ять; маточка утворена двома плодолистками з верхньою, спочатку дво-, а потім чотиригніздою завяззю, оточеною нектарним диском. Формула квітки - ↑*К(5)С(5)А5G(2). Плід - чотиригорішок. Майже всі види родини Шорстколистих - комахозапильні рослини, тому вони мають різні пристосування для перехресного запилення (гетеростилія, протерандрія тощо).

Налічує близько 100 родів і 1900 видів, поширених переважно в північній помірній зоні. В Україні - 28 родів, 111 видів.

Незабудка болотна (Myosotis palustris L.) Багаторічна трав’яна рослина, заввишки 15-50 см; улігінозофіт, ентомофіл, барохор, мірмекохор (рис. 157). Стебло висхідне, розгалужене, в нижній частині густо або розсіяно опушене відігнутими волосками, у верхній частині - притиснуто-щетинисті або майже голі. Листки чергові, сидячі, ланцетні, цілокраї, опушені з рідкими, притиснутими догори волосками.

Рис. 157. Незабудка болотна

Квітки двостатеві, оцвітина актиноморфна, подвійна, п’ятичленна. Чашечка дзвоникоподібна, п’ятизубчаста, опушена притиснутими догори спрямованими волосками; чашолистки задовжки 2-4 мм. Віночок голубий, діаметром 6-9 мм, із короткою, циліндричною трубочкою і колесоподібним, п’ятилопатевим відгином. У зіві віночка п’ять жовтих лусочок. Андроцей із п’яти тичинок, стовпчик маточки дорівнює або майже рівний часткам чашолистка. Плід - чотиригорішок. Цвіте в травні-вересні. Розмножується насінням.

Рослина декоративна. Нею живляться черевоногі молюски (ставковики, катушки, молюски-живородки, гідробії).

Зростає по болотах, берегах водойм, на вологих луках. Поширена в Опільських лісах, на Поліссі, в Лісостепу і північній частині Степу. Рідше на півдні Степу.

Рід Живокіст (Symphytum). Великі багаторічні трави, здебільшого жорстко опушені, з широкими, довгочерешковими прикореневими і сидячими, більш-менш збігаючими стебловими листками. Квітки актиноморфні, без покривних листків, у поодиноких або парних облистнених завійках, іноді зібраних у волотеподібне суцвіття.

Чашечка п’ятироздільна або п’ятизубчаста, з нерівними частками. Віночок правильний, фіолетовий, брудно-пурпуровий або жовтувато-білий, трубчасто-дзвоникуватий, з широким і коротким п’ятизубчастим відгином та п’ятьма ланцетно-шилоподібними, загостреними, по краю війчастими лусочками у зіві. Тичинок п’ять, з короткими нитками. Маточка з чотиригніздою, чотирилопатевою зав’яззю, ниткоподібним стовпчиком і маленькою головчастою приймочкою. Формула квітки - *K(5)C(5)A5G(2). Плід формується з чотирьох косих, яйцеподібних, гладеньких, зморшкуватих, дрібногорбочку- ватих горішків, з принасінником. В Україні зростає 11 видів живокосту.

Живокіст лікарський (Symphytum officinale L.). Багаторічна трав’яна рослина, заввишки 50-100 см; улігінозофіт, ентомофіл, барохор (рис. 158). Кореневище гіпогеогенне, плагіотропне. Стебло прямостояче, розгалужене, вузькокрилате. Листки низбігають по стеблу, до основи звужені в крилатий черешок, цілокраї, видовжено-яйцеподібні, поступово звужені до верхівки, гострокінцеві, завдовжки 10-20 см і завширки 3-5 см. Вся рослина опушена жорсткими волосками.

Рис.158. Живокіст лікарський

Суцвітя - завійка. Квітки двостатеві, актиноморфні, з подвійною оцвітиною, віночок зрослопелюстковий, фіолетовий, трубчастий, удвічі довший за чашечку, довжина якої до 8 мм. Плід - чотири- горішок, горішки блискучі, гладенькі. Цвіте в трав- ні-липні. Розмножується кореневищем і насінням.

Рослина кормова, медоносна, лікарська, отруйна. Однак, нею живляться черевоногі молюски (ставковики), вихухолі, бобри.

Зростає по вологих і заболочених луках, берегах річок, у вільшняках у Лісових районах, Лісостепу, Степу.

Живокіст донський (Symphytum tanaicense Stev.). Багаторічна трав’яна рослина, заввишки 60-100 см; улігінозофіт, ентомофіл, барохор. Стебла й листки майже до самого верху голі, блискучі. Листки вузьколанцетні або ланцетно-лінійні, довгозагострені, до основи звужені, нижні на довгих черешках, верхні сидячі, низбіжні.

Суцвіття - завійка. Віночок рожевий або червонувато-рожевий. Плід - чотиригорішок. Цвіте в травні-липні. Розмножується кореневищем і насінням.

Зростає на вологих заболоченених і затоплених місцях, по берегах великих річок і їхніх приток по всій Україні (але найбільше в басейнах Дніпра і Дону); на Закарпатті в околицях м. Берегово.