БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Пасльонові (Solanaceae)

Трав’яні рослини, в тропіках ще й кущі або деревця, з черговими, здебільшого простими листками без прилистків. Квітки найчастіше зібрані у суцвіття завійка, актиноморфні, злегка зигоморфні, п’ятичленні, зі зрослопелюстковим віночком і п’ятьма тичинками, прикріпленими до його трубочки, маточка з двох плодолистків, з верхньою дво-, три-, п’ятигніздою зав’яззю і численними насіннєвими зачатками. Формула квітки - *K(5)C(5)A(5)G(2) (3) (5). Плід - ягода або коробочка.

Рис. 156. Паслін солодко-гіркий

Родина охоплює 90 родів і близько 2900 видів, поширених майже повсюдно, найбільше їх у тропіках і субтропіках Південної і Центральної Америки. Характерною рисою родини є вміст у рослинах алкалоїдів (атропіну, атропаміну, бетаїну, нікотину, соланіну, скополаміну тощо). Серед представників родини - цінні харчові овочеві, лікарські, отруйні рослини. За типом плоду родину умовно поділяють на дві групи: з плодом — ягода і плодом коробочка.

Паслін солодко-гіркий (Solanum dulcamara L.). Багаторічна трав’яна рослина. Улігінозофіт, ентомофіл, зоохор (рис. 156). Напівкущ, заввишки 30-180 см, з товстим, дерев’янистим, повзучим кореневищем. Стебла довгі, звивисті, кутасті, розгалужені, плеткі, в нижній частині дерев’янисті.

Листкорозміщення чергове. Листки довгочерешкові, від трійчастих, із крупною яйцеподібною верхівковою часткою та вузьколанцетними бічними до цілісних яйцеподібно-ланцетних, поступово загострених. Суцвіття симподіальні, півзонтики на довгих квітконосах. Квітки двостатеві, актиноморфні, п’ятичленні, оцвітина подвійна. Віночок фіолетовий, колесоподібний. Жовті пиляки виступають із зіва віночка. Плоди - червоні, кулясто-яйцеподібні ягоди завдовжки до 1 см. Цвіте в травні-серпні.

Є кормом для жуків трясинників, вузькокрилих молей, бобрів.

Зростає по берегах річок, озер, серед кущів, на вологих місцях у всіх районах Лісостепу України.