БОТАНІКА З ОСНОВАМИ ГІДРОБОТАНІКИ (ВОДНІ РОСЛИНИ УКРАЇНИ) - Б.Є. Якубенко - 2011

Х. НАСІННІ РОСЛИНИ

Родина Валеріанові (Valerianaceae)

Здебільшого трави, рідше напівкущі або кущі із супротивними, найчастіше пірчасторозсіченими листками. Квітки маточково-тичинкові, зигоморфні або асиметричні. Чашечка під час цвітіння мало помітна, біля плодів розростається і має вигляд пучка волосків (летючки). Віночок трубчасто-лійкоподібний, з відгином із трьох-чотирьох нерівних лопатей, унизу трубочка віночка утворює мішкоподібну шпорку. Тичинок три- чотири (рідше одна-дві), решта недорозвинуті. Зав’язь нижня, тригнізда, але розвивається тільки одне гніздо з одним оберненим висячим насіннєвим зачатком. Плід - сімянка, іноді з летючкою.

Об’єднує 13 родів і близько 400 видів, розповсюджених надзвичайно широко, особливо в помірних широтах північної півкулі (переважно в Середземномор’ї та Західній Азії), а також в Андах Південної Америки; відсутні в Австралії, Новій Зеландії та більшій частині Африки. В Україні родина представлена трьома родами і 31 видом.

Рис. 151. Валеріана висока

Валеріана висока, в. болотна (Valeriana exaltata Mikan fil., V. palustris Kreyer). Багаторічна трав’яна болотна рослина, заввишки 40-100 см (рис. 151). Корені тонкі. Листки пірчасторозсічені. Квітки зигоморфні, маточково-тичинкові, з двома яйцеподібно-ланцетними або широколанцетними приквітками. Віночок трубчасто-лійкоподібний, рожевий або блідо-рожевий, з п’ятилопатевим неправильним відгином, біля основи трубочки з порожнистим горбиком. Тичинок три, прикріплені до основи трубочки віночка. Зав’язь нижня, тригнізда, з одним плідним і двома безплідними гніздами. Формула квітки - ↑K(5)C(5)A3G(1+2). Плід завдовжки 2-4 мм, з випуклого боку без волосків, з плоскої - з рідкими волосками або голі. Цвіте в червні-липні.

Лікарська рослина. Нею живляться цистоутворювальні нематоди, мінуючі мухи, бобри.

Зростає на трав’янисто-осокових болотах в Карпатах, на Поліссі, в Лісостепу, Степу (по долинам річок) і Криму.